Çelişkiliymiş gibi görünen ayetler ve hadisler nasıl açıklanabilir?

Tarih: 09.08.2019 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

Bu sebep dolayısıyla Müslüman olmayan birine nasıl cevap verilmelidir?
Siz de biliyorsunuz ki İslam da birbiriyle çelişkili olmamasına rağmen yeterince düşünülmediğinde çelişkiliymiş gibi görünen ayetler ve hadisler bulunmaktadır. İslam’ı araştırmaya henüz başlayan ve bu sebep dolayısıyla Müslüman olmayan birine nasıl cevap verilmelidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela Kuran’ın Allah’ın kelamı olduğunu ispat eden delilleri öğrenmemiz ve öğretmemiz lazımdır.

Gerek Kuran’ın mucizevî yönü, gerekse Hz. Peygamber (asm)’in peygamberliğini tasdik eden mucizeler ve sair delilleri iyi öğrenmek, sonra da muhataplarımızı tatmin edecek şekilde açıklayıp ikna etmeye çalışmak her şeyden önce bize lazımdır. 

Eğer bunu başarır isek, Allah’ın sözlerinde çelişkinin olmadığını karşı tarafa daha kolay anlatabiliriz. Zira, Kuran’da çelişkinin asla olmayacağına iman eden, ama tahkiki iman eden kimse, görünürde çelişki gibi olan bazı hususlarda asla tereddüt etmez ve “bunun doğrusunu ben bilemiyorum, ama milyonlarca İslam alimleri 15 asırdan beridir bu gibi hususları açıklamışlardır. Eğer gerçekten bir çelişki olsaydı, bu kadar alimlerin bu dinde durmaları, binlerce gayr-ı müslim alimlerin Müslüman olmaları mümkün olamazdı..” gibi argümanlarla hakikati seslendirir ve hak  yolda sebat etmeye devam eder.

Hülasa: Öğrenmeden öğretemeyiz. Öğretmeden de tereddütleri izale edemeyiz.

Ancak bu yolun epey uzun olduğunun farkındayız.

Bu sebeple, diyebiliriz ki, bu asırda, bu tür sorunları gideren, şüpheleri izale eden, tereddütleri bertaraf eden en kolay en kısa yol, Risale-i Nur’un dersleridir.

Hiç bir ön yargıya kapılmadan sırf Allah için  hak ve hakikati çok sağlam, çok kısa bir zamanda, bu asrın idrakine sunan, Kuran’ın bir mucize-i maneviyesi olan Risale-i Nur’u samimi ve öğrenmek için okuyalım.

Bu konuda hiçbir hizipçiliğe, hiçbir ideolojiye, hiçbir tarafgirliğe, kısaca hiç bir mahalle baskısına boyun eğmeden yolumuza devam edelim. İnşallah!

İlave bilgi için tıklayınız:

Ayet ve hadisler arasında zıtlık / çelişki var mıdır? | Sorularla İslamiyet

Namazda okunan Besmele ile ilgili hadislerde çelişki mi var ...

Enam 43 yalvarmadılar Araf 134 yalvardılar, bir çelişki mi ...

Kur'an'da olduğu iddia edilen çelişkilere nasıl cevap verilebilir ...

Bazı ayetlerde çelişki olduğu iddia ediliyor? | Sorularla İslamiyet.

Kur'an'da çelişki olmaması, onun vahiy olduğuna nasıl delil olabilir ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun