Avcı, hamal ve tüccarın kıldığı namaz kabul olmaz mı?

Soru Detayı

- Şu üç kişinin namazlarının makbul olmayacağını ifade etmişlerdir: 1) Avcı. 2) Hamal. 3) Tüccar.
- Bu doğru mu?
- Avcı, Tüccar ve Hamal’dan maksat nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir hadis rivayeti bulamadık.

Ancak bazı hadislerde ifade edilen konular, bir araya getirilmiş ve namaz kılarken dikkat edilmesi gereken durumlar ile birleştirilmiş gibi görünüyor.

Namaz, kalp ile beden birlikte olduğu zaman kemaliyle yerine getirilmiş olur.

Soruda geçen avcı, tüccar ve hamal kelimeleri mecazdır, namazı bozmayan ama namazın mükemmelliğine zarar veren konulara işaret edilmektedir.

Burada;
- Avcıdan maksat, göğsünü kıbleden çevirmeden, gözleriyle namaz esnasında etrafı kolaçan eden,
- Hamaldan maksat, tuvalet ihtiyacı olduğu hâlde abdest tazelemeden namaz kılan,
- Tüccardan maksat ise, namaz kılarken kalbini ve zihnini ticaret ve dünya işleriyle meşgul edendir.

Tekrar ifade edelim ki, bunlar namazı bozmaz, böyle kılınan namaz geçerlidir. Ancak namaz en güzel şekilde kılınmamış olur.