Taif’ten Mekke’ye, her zaman ihramlı mı gitmem lazım?

Soru Detayı

- Ben Suudi Arabistan Taif’te yaşıyorum. Bundan Mekke’ye giderken her zaman ihramlı mı gitmem lazım, yani Mekke’ye gidip namaz kılıp gelemez miyim?
- Bazıları, buradan Mekke’ye ihramsız geçmemin doğru olmadığını kurban cezasının olduğunu söylüyor. Bazıları da niyet değiştirme olabileceğini yani sanki Mekke’ye gidecek gibi düşünmeyip öyle yola çıkamamış gerektiğini söylüyor ama bu benim kafamı karıştırıyor. Yani kandırma gibi olduğunu düşünüyorum.
- Bir kaç kişi de mezhep değiştirip öyle gitmemiz gerektiğini söylüyor. Kafam çok karışıyor. Allah rızası için acil cevap bekliyorum...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse Mekke’ye ticaret, ziyaret, dost-akraba, hasta ziyareti gibi (sık sık tekrarlanmayan) bir iş için Mekke’ye girerse;

- Şafiilere göre, ihrama girmesi farz / vacip değil, müstehaptır.

- İmam Malik ve İmam Ahmed’e göre bu durumda da ihramın giyilmesi vaciptir.

- İmam Azam’a göre, eğer kişinin evi / ikamet yeri, bir mîkât mahallinin içinde veya Mekke’ye (mîkâttan) daha yakın ise, ihramsız girmesi caizdir; yoksa caiz değildir.

Buna mukabil, oduncu, avcı, sucu, postacı gibi sık sık Mekke’ye gitmek durumunda olan kimsenin ihramsız gitmesi (alimlerin ittifakıyla) caizidir. (bk. Nevevi, el-Mecmu’, 7/10-16; V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 3/456).

Hanefi mezhebinin görüşü için ayrıca bk. İbn Abidin, 2/455-56.

(Abdullah b. Abbas da Mekke’ye ziyaret veya ticaret için gidenin ihrama girmesinin vacip olduğu kanaatindedir. Abdullah b. Ömer ise vacip olmadığı görüşündedir-el-Mecmu, a.g.y)