Temettu haccından, ifrat veya kıran hacına niyet edebilir miyim?

Soru Detayı

- Hac için Medine’ye gittim, Mekke’ye geçerken Temettü’ Hacına niyet ettim. Sonra Mekke’den Medine’ye geçmek zorunda kaldım. Mekke’ye gideceğim zaman İfrat veya Kıran Hacına niyet edebilir miyim?
- Bu durumda bir ceza gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hac ayları içinde umre yaptıktan sonra memleketine dönen kimse, yeniden bir umre yapmadıkça yapacağı hac, ifrad haccı olur.

Hac mevsimi içinde umre yaptıktan sonra, kendi memleketine değil de örneğin Medine gibi mikat sınırı dışına çıkan bir kimse oradan hac için ihrama girerse, İmam Ebu Hanife’ye göre yaptığı hac, temettu haccı olur. Medine’ye gitmiş olması sahih bir ilmam (dönüş) olmadığı için bu durum, temettü haccını geçersiz kılmaz. (Mevsıli, İhtiyar, 1/202)

Şafiî mezhebine göre ise bu kimse, hac için ihrama mikat mahallinden girdiği için ifrad haccı yapmış olur.

Sonuç olarak kişi, Hanefi mezhebinin görüşüyle amel edecekse temettü haccına devam etmesi gerekir.