NOT:
Lütfen sorularınız için bu alanı kullanmayınız. Buraya bırakılan sorular cevaplanmaz ve yayınlanmaz.
Sorularınızı siteden aratabilir veya ekranın sağ üst köşesindeki "Soru Sormak İstiyorum" butonuna basarak sorabilirsiniz.

Bir not yaz

serhatguvensou

küçük yaştaki çocuklarla minik kızlarla evlenmeyi uygun gösteriyorsunuz..

Değerli kardeşimiz,

Bu konunun özeti şudur:

1. İslam'a göre küçüklerin evlendirilmesini emreden bir buyruk yoktur, evlendirmenin caiz olup olmadığı ise tartışmaya açıktır.

2. Evlenme çağı gelmiş kızların ve erkeklerin, evlenme akdinde taraf olmaları, akdi kendi irade beyanlarıyla gerçekleştirmeleri tartışılmış ve Hanefî mezhebi bu hakkın bulunduğu ictihadını benimsemiştir.

3. Şeriatla idare edilen Osmanlı devleti, yaklaşık yüz yıl önce, hem küçüklerin evlendirilmesini yasaklamış, hem de evlenme yaşına gelmiş gençlerin velileri istemese de evlenebileceklerini ve akdi bizzat yapabileceklerini kabul etmiştir.

Bilgi için tıklayınız:

Küçüklerin zorla evlendirilmesi caiz mi? | Sorularla İslamiyet

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
Aycup

Allah razı olsun sizden. Aycup

Mia meto

Gerçekten kaliteli ve güzel bir site. Cevaplarken Kur-an'dan örneklerle vermeniz de güvenimizi arttırıyor.

34488istanbul

Merhaba,
Sorularla Risale sitesinde kelimenin üzerini çift tıklayınca, aynı bu sitede olduğu gibi sözlük / kelimenin anlamı özelliği çıkmıyor. O siteye de eklense çok kullanışlı olur

Değerli kardeşimiz,

Benzer bir uygulama o sitede de var. Kelime üzerine çift tıklayınca raptiyeye benzer bir işaret çıkıyor. O işarete tıklayınca ilgili kelimenin açıklaması çıkıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
emine özgel

sitenize ne zaman bir dua sorgusu için girsem hep şu ibareyle karşılaşıyorum"bu dua sahih belgeye dayanmaz" Allah demenin illaki sahihi mi lazım?ne yapamaya çalışıyorsunuz siz.insanlar duadan uzaklaşsın diyemi kurdunuz bu siteyi..sağ gösterip sol vurmayı fetöden mi öğrendiniz..yada onların kurduğu bir sitemisiniz?Allah demek için hangi şarta uymamız lazım acaba onu da yazsanıza..ismi her "islam"olanın islam olmadığını son 5-6 sende yaşadıklarımız çok güzel öğretti bizlere.."şu namazı şöyle kılmanın dua etmenin şartı şurda yazmıyor ama sen bilirsin" gibi bir tavır olamaz..okumayı sevmeyen bir halkımız var ve öğrenmeyide işin kolayına kaçıp ne olduğu belli olmayan ortaya karışık sitelerden yarım-yamalak öğrenmeyi tercih ediyor o yüzündende ibadetten soğur hale geldiler..Allahın rahmeti sonsuzken neyi hangi hakla kısıtlayabiliyorsunuz? Allahın adına konuşanlardan artık tiksiniyorum..

Değerli kardeşimiz,

1. Bir sözün güzel olması ayrıdır, onun hadis olması ayrıdır, söz güzel ise de eğer hadis değilse ona hadis demek asla caiz olmaz, ayrıca sahih olmayana sahih deme hakkımız yok. Ne yazık ki sosyal medyada hadis diye dolaşan ama hadis olmayan bir çok söz var..

Yapmaya çalıştığımız şey, her şeyi olduğu gibi ortaya koymak, ehlisünnete uygun bir islam anlayışını bütün insanlara ulaştırmaya çalışmak..

Örneğin rihu ahmer diye bilinen bir duaya verdiğimiz cevapta aynen şöyle dedik:

Söz konusu duada ayetler ve hadislerde geçen ifadeler ve Esma-i Hüsnadan isimlerin bulunması duanın ziynetini arttırmaya yönelik gibi görünmektedir.

Duanın muhtevasına bir diyeceğimiz olamaz. Fakat bunu Hz. Peygamber (asm)’e isnad edilmesi, hadis kriterleri bakımından bir yalancılıktır.

https://sorularlaislamiyet.com/rih-i-ahmer-ve-dau-ekber-duasi-nedir-kaynagi-var-mi

2. Fetö terör örgütüyle bizi aynı kefeye koymak çok büyük bir iftiradır. Onlarla yakından uzaktan hiçbir ilgimiz yoktur.

Bu beyanımızın esas alınacağını ümit eder, dualarınızı bekleriz.

Ayrıca, yanlış anlaşılmaya neden olacak bir durum olduysa özür dileriz, hakkınızı helal edin.

Hakkımızda bilgi:

https://sorularlaislamiyet.com/sayfa/hakkimizda

Yazalar ve editörler hakkında bilgi:

https://sorularlaislamiyet.com/altpanel/yazarlar_editorler

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
Zeynep gurbetçi

Allah Razı olsun her soruya cevap burada buluyorum net ve açık olarak. Mevlam sizleri Cennetiyle müjdelesin. Selam ve Dua ile kalın

Edacelık

Kafamı karıştıran sorularda sizin sitenize geliyorum.Neredeyse her zaman rahatlayıp, soru işaretim kalmadan ayrılıyorum.Allah sizden razı olsun
Her şey için teşekkür ediyorum. :)

Rahmi Sarsılmaz

Hz. Âişe’den (ra) rivayet edildiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Üç kişiden sorumluluk kaldırılmıştır: Uyanıncaya kadar uyuyandan, akıllanıncaya kadar deliden ve buluğ (ergenlik) çağına gelinceye kadar çocuktan.” (D4398 Ebû Dâvûd, Hudûd, 17)

Ben bir kaç sene gece vardiyasında çalıştığım için alarmlar kurmama rağmen çokça ikindi ve akşam namazını kaçırdım isteyerek değil uykuda kaldığım için mecburen kaçırdım ama kalkıncada bazen kazasnı kıldım bazende kılmadım burda uyuyan insandan sorumluluk kaldırıldığına göre benim kazaya bıraktım namazlarım bu sorumluluk alanına giriyormu ? Yani kaza namazlarım varmıdır ?

Değerli kardeşimiz,

Evet kaza etmelisiniz.

Namazı bilerek kazaya bırakmak haramdır, ancak uyumak gibi bir özürden dolayı kazaya kalırsa, bu durumda kazaya kalmasından dolayı günahkar olmaz. İşte hadiste verilmek istenen mana budur.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Gayb perdesi aralansa yakinim artmayacak diyen birinin imanı aynelyakin olmaz mı

Değerli kardeşimiz,

Her türlü teklif, öneri ve uyarılarınızdan memnun oluruz.

Ancak ziyaretçi defterinden sorulan sorulara cevap veremiyoruz, lütfen sorularınızı sitemizin üyelik sayfasından sormanızı istirham ederiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Cenneti resmetmeye temsili olarak nasıl bakarsınız?