NOT:
Lütfen sorularınız için bu alanı kullanmayınız. Buraya bırakılan sorular cevaplanmaz ve yayınlanmaz.
Sorularınızı siteden aratabilir veya ekranın sağ üst köşesindeki "Soru Sormak İstiyorum" butonuna basarak sorabilirsiniz.

melakmarak

Merhaba, sorunu cevaplamadilar (1 saattir )

melakmarak

Allah sizi affetsin/bağışlasın inşallah. Sorulara saat 20.00 dan sonramı ilgileniyorsunuz cevaplar vakit alıyor biliyorum ama gerçekten geç geliyor. 1 günde ne kadar soru alıyorsunuz? Allah sizi sevip sizden razı olsun.

Değerli kardeşimiz,

Duanıza amin, Allah kabul buyursun.

Günlük 30 kadar soru alıyoruz. Hakkınızı helal edin. 

Soruların çoğuna genellikle birkaç gün için cevap vermeye çalışıyoruz. Bazı sorular ilmi heyetten geç geldiği için gecikmeler olabiliyor, bu konuda daha dikkatli olmaya çalışacağız inşallah.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
Xumar

Merhaba bir şeylerin içeriğinden şüphelenme vesvese midir

Değerli kardeşimiz,

Ziyaretçi defterine bırakılan sorulara cevap veremiyoruz, hakkınızı helal edin, sorularınızı öncelikle sitemizdeki arama motorunda aratmanızı, eğer sitemizde bulamazsanız üyelik sayfanızdan göndermenizi istirham ederiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
rmc

Bazı soruların altında yorumlar yazmıştım belki bir hafta oldu ama cevap gelmedi, nedenini öğrenebilir miyim?

Değerli kardeşimiz,

Yorum kısmına bırakılan sorulara cevap veremiyoruz, hakkınızı helal edin, sorularınızı üyelik sayfanızdan göndermenizi istirham ederiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
kadir222

Allah bu siteyi oluşturanlardan, sorulara cevap verenlerden ve zerre faydası dokunmuş insanlardan râzı olsun. Ne var ki sitenin en can sıkıcı 2 konusu: 1. Cevapların gelmesi çok zaman alıyor, 2. Aldığı gibi içeriği de sorularla alakasız ve kısa oluyor (önceden sorulmamış olmasına rağmen).

Değerli kardeşimiz,

Teşekkür ederiz, Allah razı olsun.

1. Soruların çoğuna genellikle birkaç gün için cevap vermeye çalışıyoruz. Bazı sorular ilmi heyetten geç geldiği için gecikmeler olabiliyor, bu konuda daha dikkatli olmaya çalışacağız inşallah.

2. Sitemizde cevapları olmayan ama kısa cevap vermek gereken bazı sorularda kısa cevap veriyoruz, çünkü uzun olunca da “çok uzun olmuş” diyenler oluyor. Ancak cevabın uzun ve detaylı olması şeklinde bir açıklama olursa memnun oluruz, buna uygun cevap vermeye gayret ederiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
xAlperenx

Soru limiti kaç soru sorulduğunda doluyor?

Esranyd

Merhaba ben yurt dışı Amerika'dan yazıyorum.
Anlamlandırmadigim. Biz müslüman doğduk çok şükür Kur'an'ı Kerim'i biliyoruz. Dua ediyoruz şükrediyoruz.
Peki Amerika'da hiristiyanlar da dua ediyorlar kiliselerini gidiyorlar.
Saçma olucak evet ama meraktan sormam lazım
Biz müslüman doğduk neden onlar hiristiyan doğdular.
Kur'an'ı Kerim' neden onlarada verilmedi.
Allah'ım affetsin.
Neden böyle sinaniyoruz
Neden bizi yaratırken müslüman hiristiyan yahudi vs. yaratıldı?
Bana aciklrmisiniz çok tşkler. Esra Demirci

Değerli kardeşimiz,

Bilgi için tıklayınız:

https://sorularlaislamiyet.com/allah-neden-musluman-hristiyan-yahudi-vs-...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
Ogünyazıcı

Selamun aleyküm, sitede de dahil daha önce hiçbir hoca efendiden ve siteden bu bilgiyi öğrenemediğim için belki tashih cihetinden bir faidem olur diye söylemek istedim , ikindinin sünneti ile ilgili Ahmet Naim'in tecrid şerhinde diyanet basımı 3. Cilt sayfa 95 "İkindinin farzından evvel dört rekat kılan kimseye Allah Teala rahmet eylesin." (D1271 ebu davud, tatavvu, 8) . "Resulullahın a.s.m ikindiden evvel 4 rekat namaz kılmak mutadı şeriflerinden idi. Bu dört rekatın arasını melaikei mukarrebin ile onlara tabi olan müslimin ve müminine selam vermekle fasıl buyururdu"( T429 Tirmizi , salat, 201).
Sitede ikindiye delil olarak sadece hz Aliden gelen "2 rekat kılardı" hadisini gördüm, belki o maddeye eklenebilir diye düşündüm, Allah çalışmalarınızı artırsın essamu aleyküm

kurdoglu_77

WEB sitenizde, Kur'an'daki "Allah" lafızları sayısı 2698 olarak geçiyor ve Google sanıyorum sizin sayfanızdan bu bilgiyi alıp dağıtıyor.

Bu WEB sayfasında verilen;
Kur'an'daki "Allah" lafzı sayımı 2698 ve "Rahim" kelimesinin 114 sayıları doğru sayılar değildir.
Bu sayımlar Kur'an'dan 2 ayetin (9.Tevbe Suresi 128 ve 129. ayetler) inkar eden, Reşat Halife ve Edip Yüksel ve 19'cu Reşadiler tarafından ortaya atılmış, Müslümanları iki ayeti inkara sürüklemek için yapılmış bir manipülasyondur. Bu aldatmacaya alet oluyorsunuz. Bu hatanızı acilen düzeltin.

Doğru bilgi;
Kur'an'daki "Allah" lafızları sayısı 2699'dur.
Kur'an'daki "Rahim" kelimesi sayısı 115'dir.

Bu kelimelerin Kur'an sayısal yapısına oluşan duruma göre sayılarının nasıl bir hal aldığını görmek için
WEB sayfamdan faydalanabilirsiniz.
https://www.7ve19.com/009-01-kurandaki-allah-lafzinin-tekrari/

Google sanıyorum sizin sayfanızdan bu yanlış bilgiyi alıp dağıtıyor.
Şimdilerde İnternet kaynaklarından bilgileri alıp, derleyip toparlayıp servis yapan Yapay Zeka uygulaması ChatGPT ortama dahil oldu.
ChatGPT'de aynı şekilde, sizin WEB sayfanızdan yayılan bu bilgi ile insanları yanlış bilgilendirmiş oluyor.
Çok büyük bir vebal altına girdiğinizi belirtmek isterim. Bu yanlışlığı düzeltmeniz için bildiriyorum.
Bu yanlışlığı düzeltin ve vebal altında kalmaktan kurtulun, ahirette hesabı vermeniz çok zor olacaktır.

https://sorularlaislamiyet.com/allah-lafzi-kuranda-kac-kez-geciyor#:~:te....

https://sorularlaislamiyet.com/islamda-kuranda-dokuz-mucizesi-diye-bir-s...(19x142)%20defa%20ge%C3%A7mektedir.

Değerli kardeşimiz,

a) Önce şunu soralım, siz bu sayısal tabloyu verirken, kendiniz doğrudan mı saydınız, yoksa “Teysiru’l-Mennan” kitabındaki sayıları olduğu gibi mi aldınız?

b) Kuran’daki bu “Allah ve Rahim” isimlerinin sayılarını bizzat Kuran’dan sayma zahmetine katıldınız mı?

c) Bu ramazan hakkı için vicdanınıza danışıp cevap verin. Eğer böyle yapmadıysanız, bir çırpıda “Reşat Halife’nin saçmaladıkları ayeti inkâr etmek” ile suçlamanız hangi dini hizmete yardımcı olmayı hedeflemektedir?

Bu iftiradan Allah'a sığınırız.

Sadede gelince;

1) Biz şu anda olduğu gibi daha önce verdiğimiz bilgileri de bu konuyla ilgili kaynaklara dayandırmış bulunuyoruz. Merhum Fuat Abdulbaki’nin meşhur “el-Mucemu’l-Mufehres” adlı eseri ile “Yemen’de basılmışmış “Teysiru’l-Mennan” adlı Esere müracaat ederek o bilgileri ve şimdiki bilgileri vermiş bulunuyoruz.

2) Biz bu bilgileri verirken, sadece o iki eserin toplam verdiği sayılarla iktifa etmeyip, bizzat kendimiz de hem bu iki eseri karşılaştırdık hem de doğrudan Kuran’dan yeniden saydık, ta ki, onların da yaptığı yanlışlarına alet olmayalım.

3) Bizde mevcut bu iki eserin ilgili yerlerinde kalemle yazdığımız rakamları görme imkânınız da mevcuttur. Davamız delilsiz değil, müberhendir. 

4) İlk yazdığımız cevaptaki bilgiler şöyledir:

"Mücemu’l-Mufehres" isimli esere göre, “Allah” isminin tekrar sayısı, 2697’dir. Bu sayı: 93x29’dur. Ve Allah’ın “zü’l-fadli’l-azim” isminin ebced değeridir.

Ancak bu sayımda Fatiha suresinin başında bulunan Besmele’deki isim sayılmamıştır. Onunla birlikte 2698’dir. Beş defa tekrarlanan “Allahumme” ile birlikte bu tekrar sayısı: 2703 olur.

- "Teysirü’l-Mennan" adlı eserde ise, bu sayı 2700 olarak tespit edilmiştir. Buna göre “Allahumme” dualarında geçen diğer beş sayısıyla birlikte: 2705 olur. Bu sayı bir farkla (2706) 41x66’dır. 66 sayısı Allah kelimesinin ebced değeridir.

5) Linki verilen diğer bir cevabımız biraz daha uzundur.

Oradaki şu cümle dikkat çekicidir:Kur'an-ı Kerim'de ‘Üzerinde on dokuz vardır’ ayeti bulunmaktadır. Bu sayıdan hareketle Kur'an'ın bazı sırlarına ve şifrelerine ulaşmak mümkündür. Ancak bu bilgilere mutlak doğru ve Kur'an'ın kesin işareti olarak bakmanın bazı sakıncaları olacağından dikkatli olmak gerekir. Hiç olmazsa: "Böyle şeyler anlamak mümkündür, fakat bunlar kesin ve değişmez doğrular olmayabilir. Hesaplarımızda hata edebiliriz, bu hatalar da bize aittir." demek gerekir.

6) Sonuç:

Üç gün boyunca, söz konusu iki kitaptaki sayıları karşılaştırdık. Kuran’daki yerlerini yeniden görmeye çalıştık. Yanlış ihtimalinin olabileceğini düşündüğümüz bazı surelerdeki Allah lafza-i celali defalarca gözden geçirdik.

Vardığımız netice şöyle oldu:

a) “el-Mu’cemu’l-Müfehres” adlı eserde zikredilen Allah lafza-i celal -merfu, mansub, mecrur olmak üzere- üç bölüm halinde değerlendirilmiştir: Merfu olanların sayısı: 980; Mansub olanların sayısı: 592; Mecrur olanların sayısı: 1125 (Fatihadaki Besmele ile birlikte) 1126’dır. Buna göre bu ismin toplam tekrar sayısı: 2698’dir. Besmele sayılmazsa, 2697 olur. 

b) “Teysiru’l-Mennan” adlı kitapta ise, Allah lafza-i celalin her suredeki sayısı -irabı nazara alınmadan- zikredilmiştir. Toplamı: 2700 /Besmele hariç 2699 olarak gösterilmiştir. 

c) Bu iki eserde yer alan farklı sayıların yapıldığı yerleri tespit edemedik. 

d) Biz burada Reşat Halifenin zırvalarına asla iltifat etmedik. Bilakis, Tevbe suresinin 128. ayetinde yer alan “Rahîm” isminin Allah’a ait olmayıp Hz. Peygambere raci olduğunu biliyoruz. Bunun haricinde kalan “Rahim” isminin sayısı: 114’tür. Yanlışı olan birinin doğrularını da yanlışlama hakkına sahip olmadığımızı biliyoruz. Bediüzzaman hazretlerinin o Bediâne ifadesiyle “Bir râfızî bir hadîse yanlış mana verse veya yanlış amel etse; acaba hadîsi inkâr etmek mi lâzımdır, yoksa o râfızîyi tahtie edip (hatasını söyleyip) namus-u hadîsi muhafaza etmek mi lâzımdır.” (Münazarat, s. 21)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
Ömer F

Merhabalar. Siteniz çok güzel. Allah bereketler ihsan eylesin. 1 gün içerisinde aldığınız soru sayısı kaçtır?