Namaz kılarken çocuklar üzerime çıkıyor, ve beni rahatsız ediyorlar. Secde ettiğim yere yatıyorlar; ben yan tarafa kaymak zorunda kalıyorum. Bunun bir sakıncası var mı?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda peşi peşine yapılan üç hareket, namazı bozar. Şayet peşi peşine değilse bir şey olmaz.

Çocukların yanında namaz kılmak, onlara canlı bir misal olmak çok güzel bir harekettir.

Yalnız, eğer namazdaki dikkatinizi dağıtıp, huzurunuza zarar veriyorsa, onlar için ayrı bir namaz sahnesini hazırlayın; vakit namazlarınızı mümkünse onların sizi rahatsız etmeyeceği bir zaman ve mekanda kılmaya çalışınız.

Her ne kadar Hz. Peygamber (a.s.m), namazda iken, torunları gelip sırtına çıkıyorlardı ve o da onlarla ilgileniyor idiyse de, huzur ve huşu’ hususunda -bildiğiniz gibi- kıyas kabul etmez.

Eğer sürekli onlarla meşgul olursak, çocuklarla ilgilenme sünneti yüzünden, namazın temel dinamiği olan huzurundan olacağız. Her şeyin ifrat ve tefriti / aşırı uçları vardır. Onlardan uzak kalmak ve sırat-ı müstakimi /orta yolu tercih etmekle yükümlüyüz.

Rabbimiz ibadetlerinizi kabul buyursun, çocuklarınızı salihlerden eylesin...