Başı açık olan namaz kılamaz mı? Namaz kılabilmek için tesettürlü mü olmak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Başı açık olan kimseler de namaz kılabilirler. Namazın sevabı ayrıdır, başı açık olmanın günahı ayrıdır. Ancak namaz esnasında başın örtülü olması gerekir. Çünkü tesettüre riayet etmek namazın şartlarındandır. Namaz kılarken el, yüz ve ayaklar hariç tüm vücut kapalı olmalıdır.

Ancak normal hayatta iken başı kapalı olmayanlar namaz kılamaz diye bir durum söz konusu değildir. Başı açık olan insanlar da namazlarını kılabilir, oruçlarını tutar, hacca gidebilir her türlü ibadeti yapabilirler.