Domuz kılından yapılan fırçaları kullanmanın hükmü nedir?

Soru Detayı
Diş, saç, traş fırçalarının domuz kılından yapıldığına dair haberler çıkmıştı; bu konuda bilginiz var mı? Eğer böyleyse bunları kullanmak haram mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda ölçü şudur: Bir şeyin haramiyeti kesin ise, bu şeyi kullanmak caiz değil haramdır. Fakat söylentiye göre bir şeyi terk etmekte doğru görünmemektedir.

"Bir şeyin küllü haram olunca cüz’ü de haramdır." kaidesiyle, domuzun her şeyi haram olacağından, bu fırçaların domuz kılından yapıldığı kesinse, bunları kullanmak caiz değildir.

Her kıldan yapılan tıraş fırçasının domuzdan yapılmış olması kesin olmadığından, “Her fırça kesinlikle haramdır.” diyemeyiz. Kıldan yapılan fırçaların bazılarında domuz kılının kullanıldığı bazı imâlatçılar tarafından bildirilmektedir. Bundan dolayı, her türlü fırçalarda, bilhassa sakal ve diş fırçalarında sun’î olanını tercih etmekte fayda vardır.