Domuz kılını yüze tıraş köpüğü sürmekte kullanırsak yüzümüz necis olur mu?

Soru Detayı

- Berberlerde domuz kılı çok yaygın kullanılıyor fırçalarında,bunlarla yüzümüze traş köpüğü sürüyoruz,bunu yapınca domuz kılı necis olduğu için namaz kabul olmaz mı yıkamadan, yoksa yüzümüzde domuz kılı olmadığı sürece sıkıntı yok mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Domuz, necis olduğundan onun ve ona ait bir şeyin değdiği her yer necistir. Dokunan yer veya yerlerin yıkanması gerekir.

Tıraştan sonra berber yüzü yıkarsa, yüz temizlenmiş olur.

Ancak tıraştan sonra yüz yıkanmadıysa, bir Müslüman abdest alırken yüzünü yıkadığı için zaten temizlenmiş olur ve namazı geçerlidir.

İslam dini, insanı maddî ve manevî her türlü zarardan korumak için birtakım kurallar koymuş, bu arada beslenme konusunda da bazı temel prensipler belirlemiştir. İnsana zarar verebilecek pis ve kötü her şeyi yasaklamış; temiz, güzel ve faydalı olanı da helâl kılıp serbest bırakmıştır. (Bakara, 2/168, 172; A‘râf, 7/157; Müminûn, 23/51)

Domuz (hınzır) dinimizce pis ve zararlı şeylerden kabul edilip etinin haram kılındığı Kur'an-ı Kerîm’de açıkça belirtilmiştir:

“Allah size ancak ölüyü (leşi), kanı, domuz etini ve Allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı.” (Bakara, 2/173; Nahl, 16/115; ayrıca bk. Mâide, 5/3; En‘âm, 6/145)

Domuz, Müslümanlar için hukuken değer taşıyan (mütekavvim) mallardan değildir. Ayrıca şarabın, leşin, domuzun ve putların satımının haram olduğunu ifade eden sahih hadisler mevcuttur. (Buhârî, Büyû, 102, 112; Müslim, Müsâkat, 71; Ebû Dâvûd, Büyû, 64)

Bu hadislere dayanarak İslâm hukukçuları domuzun alım satımının haram olduğuna hükmetmişlerdir. İbnü’l-Münzir en-Nîsâbûrî bu konuda fakihlerin ittifak ettiğini kaydeder.