Domuzdan alınan hormonların, iri ve şişman olması için büyük baş hayvanlara nakledildiğini duydum. Böyle bir hayvanın eti ve sütü helal olur mu?

Soru Detayı

- Domuz veya köpeğin sütüyle beslenen hayvanın durumu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle, bu konu için bir problem çıkarıp huzursuz olmaya gerek yoktur. Çünkü böyle bir işlemin olup olmadığı -kulaktan dolma şeyler olup- kesin olarak bilinmemektedir. Şayet kesin olarak bazı hayvanlarda olsa bile, hangi hayvanda olduğu belli olmadığı için, yine haram hükmü söz konusu olmaz.

Necis olan bir madde istihaleye uğrarsa temiz olur. Örneğin şarap sirkeye dönüştüğü zaman helal ve temiz olur.

Bu açıdan bakıldığı zaman, söz konusu hormonlar, hayvanın vücudunda bir istihaleye uğruyorsa bu da temizlenmiş olur. Hayvanın etine ve sütüne ne derece karışıyor ve ne derece kalıcı oluyor, elbette bu husus işin uzmanlarının bileceği bir iştir.

Nitekim önemli bir kısım alimlere göre, bir köpeğin veya domuzun sütüyle beslenen bir kuzunun eti temiz kalır ve yenilmesi helaldir. (İbni Abidîn 4/341)

Diğer bir kısmına göre ise, bu da celale (pislik yiyen hayvan) gibidir, eti kerahetle caizdir. Diğer bazı âlimlere göre ise bunun eti haram olur.