İslam rakunlar hakkında ne diyor?

Soru Detayı

- Eti helal mi, temiz hayvanlar mı, yoksa haşarat, fare ve sıçanlarla aynı hükme mi tabiler?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebine göre kurt, ayı, aslan, kaplan, pars, sincap, samur, sansar, maymun, sırtlan, fil, köpek, kedi, tilki, gelincik gibi avını köpek dişi ile avlayan yırtıcı hayvanlar yenmez.

Hanefiler, bu hayvanların etinin yenilemeyeceği hükmüne, köpek dişi olan yırtıcı hayvanlarla pençesi olan yırtıcı kuşların haram olduğu ifade edilen hadis-i şerifi (bk. Müslim, Sayd, 15-16) esas alarak varmışlardır. (Merğinânî, el-Hidâye, 4/351)

Yırtıcı hayvanın tanımında onun alt ve üst çenelerindeki -Türkçede köpek dişleri denilen- dört sivri ve uzun dişiyle avlanması ve kendini bu yolla savunması ölçü alınır.

Malikî mezhebi içinde azınlıkta kalan bir görüş hariç tutulursa, fakihlerin büyük çoğunluğu, köpeğin yırtıcı hayvanlar grubunda yer aldığı ve etinin yenmesinin haram olduğu görüşündedir.

Bu doğrultuda, Şafii mezhebi de dahil, esas alınan görüşe göre köpek eti yemek haramdır.

Rakun köpeği etinin hükmü de bu çerçevede değerlendirilmelidir.