Kurt sütüyle beslenen koyunun sütü içilir mi?

Soru Detayı

- Kurt sütüyle beslenen koyunun sütü içilir mi, eti helal mi, kurban olarak kesilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, yavruyken kurt sütüyle beslenen bir koyunun eti de sütü de helaldir, kurban olarak da kesilebilir. Çünkü bu konuda genel kural şudur: “Hayvanlar annelerine tabidir.”

Bu kurala göre, bir hayvanı doğuran hayvana bakılır ve buna göre karar verilir. Bu nedenle, eti ve sütü helal olan hayvanın yavrusu; eti ve sütü haram olan bir hayvanın sütüyle beslenmiş olsa bile, kendisi helaldir.

Buna mukabil koyun sütüyle beslenen kurt yavrusunun, büyüdüğünde eti de sütü de caiz olmaz.