Hayvan canlıyken koparılan yağ helal mi?

Soru Detayı

- Koyunun kuyruk yağı hayattayken kesiliyor Avrupa’da biliyorum. Bu kuyruk yağı helal olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Medine’ye geldiğinde, kimi insanların develerin hörgüçlerini ve koyunların da kuyruklarını canlı iken keserek yediklerini görür. Bunun üzerine Allah’ın Elçisi (asm), şöyle diyerek bu hususu yasaklamıştır:

“Hayvan diri iken ondan her ne kesilmiş ise, murdar hükmündedir, yenilmez.” (bk. Ebu Davud, Sayd, 3; Tirmizî, Sayd 12; İbn Mace, Sayd 8; Ahmed b, Hanbel, 5/218; Abdurrezzak, Musannef, 4/494)

Eti yenen bir hayvan, ancak usulüne göre kesilmesi ile eti helal olur. Hayvanın canlı iken vücudundan bir et veya yağ parçasının koparılması, kesim olmadığından, bu parçanın yenmesi caiz değildir.

Bu hadis, eti yenen hayvanın eti ve ona bitişik organları hakkındadır; hayvanın kılı, yünü, tüyü hakkında değildir.

Eti yenen hayvanın, hayatta iken kesilen yünü, kılı ve tüyü helaldir, temizdir. Kesen, kırpan kişi Müslüman olsun, gayrimüslim olsun fark etmez. Alimler bu konuda ittifak halindedir. (bk. Hattabi, Meailü’s-sünen, ilgili hadisin şerhi)