Ciltteki sivilce ve leke sorunları için eşek sütü kullanmak helal midir?

Soru Detayı

​- Eşek sütünün helal olmadığı ve bu nedenle de yüz içinde kullanılmaması gerekildiğini söylüyorlar. Kullanmayı bırakmalı mıyım?
- Not: Diyanetin sitesinde eşek sütünün içilmesiyle ilgili sorunun cevabı var. Benim sorum, deri üzerine sürülmesinin caiz olup olmadığıdır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir hayvandan elde edilen ürünlerin (süt, yağ, vb.) kullanılmasının caiz olup olmaması, o hayvanın etinin hükmüne tabidir. (Merğinani, el-Hidaye, 4/78)

Dolayısıyla eti yenen hayvanların ürünlerinin kullanılması caiz iken, eti yenmeyen hayvanların ürünlerinin kullanılması ise caiz değildir.

Eşek etinin yenilmesi ise bizzat Hz. Peygamber (asm) Efendimiz tarafından yasaklanmıştır. (bk. Buhari, Megazi 38)

Buna göre; eşeğin etinin yenilmesi caiz olmadığı için sütünün de içilmesi zaruri bir gerekçe yoksa caiz değildir. Ancak eşeğin sütünden imal edilen sabun ve diğer kozmetik ürünlerin tene sürülmesi -yeme içme olmayacağı için- bir mahzuru bulunmamaktadır. Zira domuz eti gibi asli bir necisliği yoktur. Ayrıca Hanefilere göre necis bir madde başka bir madde ile birleşip kimyasal değişime (istihale) uğraması durumunda necis olma özelliği kalkar ve temiz kabul edilir. (İbn Hümam, Feyzu'l-kadir, 1/202)