Salyangoz sıvısı helal mi?

Soru Detayı

- Salyangoz sıvısının şeker hastalığına şifa olduğu söyleniyor. İlaç haline getirilmiş olanını kullanmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimizde eti yenen hayvanlardan elde edilen ürünlerin kullanılması caiz iken, eti yenmeyen hayvanlardan elde edilen ürünlerin kullanılması ise caiz değildir.

Fakihlerin çoğunluğuna göre ister kara ister deniz salyangozunun etinin yenmesi caiz değildir. Dolayısıyla salyangozdan elde edilen ilaç, krem, vb. ürünlerin kullanılması da caiz olmaz.

Maliki mezhebine göre ise, meyte olmayan (kendiliğinden ölmemiş) gerek kara gerek deniz salyangozunun yenmesi caiz olduğundan, bu şekildeki bir salyangozdan elde edilen ilaç, krem, vb. ürünlerin kullanılmasında da bir sakınca bulunmamaktadır. (Sahnûn, Müdevvene, 1, 542; Bâcî, Müntekâ, 3/110, 129)

Bu itibarla; konuyla ilgili fakihler arasında ihtilaf bulunduğundan, söz konusu ilacın eğer alternatifi varsa kullanılmaması uygun olur. Alternatifinin olmaması durumunda ise Malikî mezhebinin görüşüyle amel edilebilir.