Tütüncülük, neden üzüm parası gibi caiz değil?

Soru Detayı

- Tütüncülük parası sadece sigaraya kullanılmadığı halde neden üzüm parası gibi caiz değil?
- Üzümü şarap yapan yere satmak İmamı Azam’a göre caiz oluyorsa, esas alınan ürünü satınca imamlar tarafından meşru görülüyorsa, tütün ticaretinden sigara (ki sadece sigara değil faydalı ürünler de) yapıldığı halde satılması nasıl haram oluyor anlamadım?
- Tütün de üzümle aynı hükmü almaz mı?
- Tütünün de sağlık sektöründe önemli bir rolü var. Yani benim anladığıma göre sadece sigara için olunca haram oluyor ki İmamı Azam bununda caiz olduğu kanaatinde.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Üzüm ile tütünü birbirine benzetmek, kıyas etmek makul, meşru ve usule uygun değildir. Tütünün kendisi kullanımın büyük kısmı için zararlıdır. Üzümümün kendisi zararlı değildir.

Eğer tütün, ilaç, kimya vb. sanayinde faydalı ve caiz üretim için kullanılırsa, yalnız ve sadece bunun için sınırlı ve kontrollü olarak ekmek, almak ve satmak caiz olur.