Müslüman olmayanın eli değerse üzüm haram mı olur?

Soru Detayı

- Bir Amerikan fabrikasında üretilmiş olan üzüm reçelini yemek helal midir? Cevap vermişler:
“Eğer Müslüman olmayan birinin yaşken eli veya başka bir uzvu ona değmişse, onun yenmesi caiz değildir. Aynı şekilde üzüm suyunun üçte ikisinin gittiğini kesin bilmezseniz, onun reçelini yemek caiz değildir.”
- Bir yerde böyle bir yazı gördüm, bu şekilde bir şey var mı?
- O zaman Amerika’daki kişi hiçbir şey yiyemez içemez, bu durumda ya da reçelin üçte ikisi durumu nedir sonuç olarak hoşaf yapılıyor, suyu neredeyse hiç azalmıyor üçte ikisinden fazla üzüm suyu kalmışsa bu haram mı oluyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, Müslüman olmayanın eli değerse üzüm veya başka bir şey haram olmadığı gibi, elinde necaset yoksa dokunduğu da pis olmaz.

Müşriklerin neces (pis) olduklarını ifade eden ayeti (bk. Tevbe, 9/28) birçok müçtehit ve müfessir “manevi pislik” olarak anlamışlardır; çünkü Peygamberimiz (asm) kâfirlerin hem kaplarından hem de yemeklerinden yemiştir.

Kendilerine dokunmakla (mesela tokalaşmakla) da el kirlenmez, maddi bir pislik bulaşmamış ise yıkanması gerekmez.