Ayete göre, güçlü olan güçsüz olanı ezmeli midir?

Soru Detayı

"Ayetlerimizin hepsini yalanladılar biz onları güçlü ve kuvvetli olana yakışır tarzda tutup yok ettik." mealindeki Kamer suresi 42. ayet ayetten, insan aklı tonla yorum çıkarır, güçlü olan güçsüz olanı ezmeli midir?
-  Üstelik yakışır şekilde böbürlenerek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Ayetlerimizin hepsini yalanladılar, biz onları güçlü ve kuvvetli olana yakışır tarzda tutup yok ettik.” (Kamer, 54/42)

mealindeki ayette zikredilen “güçlü ve kuvvetli”den maksat Allah’ın kendisidir.

Bazen kişi karşı tarafı yenmeye kadir olur fakat onu elde edemez ki, cezasını versin. Ayette Allah’ın “Aziz, Muktedir” isimlerinin nüansı şu olsa gerekir:

Aziz; her şeye, herkese gücü yetendir.

Muktedir ise; cezalandırmak istediği hiç kimsenin kaçıp kurtulmasına izin vermeyen ve istediği anda onu yakalayabilen kudret sahibi, manasına gelir. (krş. er-Razi, el- Beydavi, el-Kurtubi, el-Bikai, İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri)

Bundan da anlaşılıyor ki, meal olarak ayette yer alan “güçlü ve kuvvetli” vasıfları, Allah’a mahsus olup “her şeye galip, dilediğini yapabilen kudrete sahip” manalarına gelir ki, bu vasıflar bu özellikleriyle Allah’tan başka hiçbir varlıkta bulunmazlar. Onun için sorudaki tereddüdü gerektiren hiçbir neden yoktur.

Ayetin tefsirli meali şöyle olabilir:

“Musa vasıtasıyla Firavun ve taraftarlarına gösterdiğimiz ayetlerimizin (mucizelerimizin) hepsini yalanladılar, Biz de -bütün sıfatlarında olduğu gibi- güç ve kudret bakımından da eşi benzeri olmayan Zat-ı akdesimize yakışır tarzda onları tutup yok ettik.”