Herbal Sigara helal mi?

Soru Detayı

- Herbal sigara içinde tütün nikotin barındırmayan astım ve diğer bronşit hastalıklarına iyi gelen herbal sigara içmek almak satmak kullanmak ve üretmek caiz mi?
- Ben birkaç yerde araştırdığım yerlerde herbal sigaranın faydası olsa da yan etkileri de vardır, mesela karbon monoksit gibi zehirli gazlarında içinde barındırdığı için bir tarafa faydası diğer tarafa da zararı olduğu söyleniyor.
- Bu sigarayı kullanmak almak veya satmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Herbal sigara hakkında şu bilgi var:

“…Bitkisel ve aromalı ürünlerin de bağımlılığı pekiştirme gibi dezavantajları mevcuttur. Özellikle bitkisel sigaralar, nikotin içermedikleri için sağlıklı alternatifler olarak düşünülebilir. Ancak bu tütün ürünlerinin içim sırasında da katran ve karbonmonoksit gibi iki önemli zararlı madde açığa çıkar...”

Bu bilgiye göre herbal sigara içmek, almak ve satmak caiz değildir; çünkü zararı faydasından çoktur. Eğer az bir faydası varsa, bunu da başka yiyecek ve içeceklerle sağlamak mümkündür.