Eşek sütünün tedavi maksatlı içilmesi caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, insanları maddi-manevi zarar ve kötülüklerden korumak için birtakım kurallar koymuş; zararlı, kötü ve pis şeyleri yasaklamış; temiz ve faydalı olanları ise helal kabul etmiştir. (bk. Bakara, 2/168, 173; Araf, 7/157)

Bu kapsamda bizzat Hz. Peygamber (asm) Efendimiz tarafından eşek etinin yenilmesi haram kılınmıştır. (bk. Buhari, Megazi 38; Müslim, Nikah 29)

İslam alimlerine göre hayvanların sütünün içilmesinin hükmü, etlerine tabidir. Bu nedenle, eti yenen hayvanların sütünün içilmesi caiz, eti yenmeyen hayvanların sütünün içilmesi ise caiz değildir. (Merğinani, el-Hidaye, 4/78; İbn Kudame, el-Muğni, 9/425)

Buna göre, eşek etinin yenilmesi caiz olmadığından sütünün içilmesi de caiz değildir.

Şu kadar var ki bir hastalığın tedavisi için, helal maddelerden elde edilmiş bir ilaç henüz üretilmemiş ya da üretilen bu ilaca ulaşma imkanı yok ise, haram olan bir maddenin mesleki ehliyet ve dürüstlüğüne güvenilen uzman bir doktor tarafından tavsiye edilmesi halinde, kullanılması dinen mübah olur. Çünkü “Zaruretler yasakları mübah kılar.” (bk. Mecelle, md. 21)

Özetle, meşru tedavi yöntemleri bulunduğu sürece eşek sütünün tedavide kullanılması caiz değildir.