Böcek ticareti günah mı?

Soru Detayı

- Böcek ticareti yapabilir miyim, dini açıdan günah olur mu?
- Örneğin karınca, akrep, tarantula vs. ticareti caiz mi?
- Caiz ise eğer belli bir yöntemi var mı?
- Düz yürürken görülen özel karıncaların alınması, akreplerin doğal ortamında bulunup kabın içine konması gibi şeyler caiz mi?
- Böcek de olsa yaşam hakkına girmiş olur muyuz? Ahirette azabı var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayvan ticaretini iki ana başlık altında değerlendirmek mümkündür;

a. Etinin dinen yenilip yenilmediğine bakılarak hüküm verilir.

Buna göre eti yenilmesi caiz olan hayvanların ticaretini yapmak caizdir.

b. Etinin yenilmesi caiz olmamakla birlikte, beslenmesi caiz olan veya meşru amaçlarla kullanılacak olan hayvanların ticaretini yapmak da caizdir.

Örneğin kendilerine herhangi bir eziyet söz konusu olmadığı müddetçe, evcil hayvan olarak bülbül, muhabbet kuşu, keklik ve güvercin gibi kuşları beslemekte bir sakınca bulunmamaktadır.

Beslenmesi caiz olan bu tür hayvanların ticaretini yapmak da caizdir.

Yine eti yenilmese bile binmek için kullanılan at, eşek, katır gibi hayvanlar ile bal üretmek için arı, ipek üretmek için ipekböceği, panzehir üretmek için akrep, yılan vb. hayvanların yetiştirilmesi ve ticaretinin yapılması caizdir.

Bunun dışında dinen meşru bir amaca hizmet etme durumu olmadıkça hayvanların tutsak edilmesi ve ticaretinin yapılması caiz değildir.

Öte yandan yapılacak hayvan ticaretinin yasal mevzuata aykırı olmaması da gerekir.