Kuş, bıldırcın, tavuk vs. yemek için nasıl ve ne zaman kesilir?

Soru Detayı

- Tam olarak nasıl kesilmeli? Ne okunmalı?
- Tavuk necaset (böcek gibi) yerse onu bekletmeden kesmek mekruh olur deniliyor. Peki, bıldırcın için de bu geçerli mi?
- Fakat avlanarak yediğimiz kuşlar, bıldırcınlar, yabani tavuklar neden mekruh olmuyor? Onlar doğada böcekten de faydalanıyorlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Necasetle beslenen hayvanların deve gibi olanları kırk gün, sığır otuz gün, koyun, keçi vb. bir hafta, tavuk vb. de üç gün yalnızca temiz yiyecekler ile beslenecek, sonra kesilip yenebilecek.

Hanefilerin dahil olduğu bazı müçtehitlere göre etinin necis kokmaması aranır.

Tavuk ve kuşlar hem necis hem de temiz yiyeceklerle besleniyorlarsa, onların kesilip yenmesinde sakınca yoktur.

Sünnet olan, hayvanın boğazının önünden kesilmesi ve iki atardamar-toplardamarın kesilmesi, kesime ara vermeden işin bitirilmesidir. Ense tarafından kesilmesi de o damarlar kesilmek şartıyla bir kısım müçtehitlere göre caizdir, mekruh olsa da hayvan murdar olmaz.

Hayvan kesilirken besmele çekilecektir. Helal olması için başka duaya ihtiyaç yoktur.

İmam Şafiî’ye göre besmele çekilmese de hayvanın eti yenir; yeter ki, Allah’tan başkasının onun yerine adı anılmış olmasın.

Müçtehitlerin çoğuna göre besmele helal olmanın şartıdır.

Hanefîlere ve daha başka bazı mezheplere göre  “Besmele niyeti ile onun yerine sübhanellah, elhamdü lillah, Allahu Ekber…” demek de yeterlidir.