Şafii mezhebine göre necis sayılan şeyler, bunların giderilmesi ve köpeğin insana temas etmesi hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
İstemeden paçama koşarak bir köpek değdi, Şafii mezhebine tabiyim; bu durumda vakit namazımı kılabilir miyim, kıyafetimi nasıl şartlayabilirim?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii mezhebine göre maddesi, rengi, kokusu ve tadı olmayan necasete necaset-i hükmiyye denir. Böyle bir necasetin dokunduğu yeri temizleyici su ile bir defa yıkamak kafidir. Köpeğin elbiseye teması böyledir. köpeğin temas ettiği bölgenin yıkanması gerekir.

Dince Temiz Sayılmayan Şeyler:

Sarhoşluk veren sıvı maddeler, kan, insan ve eti yenenler dahil tüm hayvanlara ve kuşlara ait idrar, dışkı, ufak su döktükten sonra veya ağır bir şey kaldırdıktan sonra tenasül organından gelen ve "vedi" denilen yaşlık, hafif şehvet duyulduktan sonra tenasül organından gelen ve "mezi" denilen ıslaklık; köpek, domuz ve bu iki hayvandan birinin başka cinsten bir hayvanla birleşmesinden doğan her türlü yavru (katır), bunların me­nisi, yaralardan akan su, irin, kusmuk, safra kesesinden gelen su, eti yen­meyen hayvan sütü, murdar hayvan, eti yenen hayvandan da olsa canlı iken kesilen parçası.

İnsan sütü, eti yenen hayvan sütü, balık, çekirge ve insan ölüsü, insa­nın kesilen tırnağı, saçı, sünnet edilirken kesilen deri parçası temizdir, ne­cis sayılmaz. Keza, eti yenen hayvandan hayatta iken kırpılan kılı, tüyü ve yünü de temizdir.

Köpek, domuz ve bunlardan birisinin başka bir cins hayvanla birleşme­sinden doğan hayvan hariç, bütün hayvanların menisi ve insan menisi te­miz sayılır, necis değildir.

Mezi ve vedi bütün mezheplere göre necistir. (bk. el-Fıkhu’l-İslamî, 1/151-152) Meni ise, Hanefi mezhebine göre necis olmakla beraber, Şafi mezhebine göre necis değildir.

Necaset Nasıl Temizlenir

Evvela necasetin maddesini gidermek, sonrada üzerinden suyu akıtarak yıkamak gerekir. Bundan sonra eğer necasetin; tadı, rengi veya kokusu kalırsa üç defa parmak uçlarıyla ovalayıp çitileyerek yıkamak lazımdır. Bununla beraber yalnız renk veya sadece koku kalırsa ve bunu çıkarmak "müteassir" ise, artık temiz kabul edilir ve sabun gibi bir şey kullanmak gerekmez. "Müteassir" in ölçüsü, üç defa ovalayıp çitileyerek yıkandığı halde bunların çıkmamasıdır.

Şayet üç defa parmak uçlarıyla ovalanıp çitilenerek yıkandığı halde; sadece tad veya hem renk hem de koku kalırsa, onları izale etmek için sabun veya benzeri bir şeyi de kullanmak gerekir.

Sabun veya benzeri bir şey kullanıldığı halde bunlar çıkmazsa ve bunları çıkarmak "müteazzir" ise, artık necis olduğu halde affedilir. "Müteazzir" in ölçüsüde o kısmı kesmeden necasetin çıkmamasıdır.(bk. Mehmed Can, Şafii İlmihali)

Hanefilere göre meni pis sayılır, bedene veya elbiseye bulaşması halinde suyla yıkanması gerekir. Eğer kurumuşsa ovalamak suretiyle de temizlenmiş sayılır. Ancak Ebû Hanife'ye göre, kuru menîye, yeniden su isabet eder ve ıslanırsa pisliği geri döner.