Savm-ı visal ile oruç tutmak ne demektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Geceli gündüzlü bir gün veya birkaç gün oruç tutmak mek­ruhtur. Çünkü sünnete uygun değildir. Buna savm-i visal derler, Peygamberimiz (asm) bu tarz bir orucu makbul saymamıştır. (Siracü'l-Vehhac - Fetâvâ-yi Hindiyye)

İki gün veya daha fazla gün peşi peşine hiç iftar etmeksizin oruç tutmak mekruhtur. Bu oruç şekli, güneş battıktan sonra da hiç bir şey yemeyip yarındaki güne kavuşmak ve o gün de oruca devam etmektir. Bu tür oruç yasaklanmıştır. Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:

"İftar etmeksizin peşi peşine oruç tutmayın." (Buhari, Savm, 4)

Hz. Aişe’nin belirttiğine göre Hz. Peygamber (asm) visal orucu tutmalarını yasaklamış; kendisinin bu şekilde oruç tuttuğu hatırlatılınca da “Ben sizin gibi değilim; beni Rabbim yedirir, içirir.” diye cevap vermiştir. (Müslim, Sıyam, 61)