Namazı yavaş kılmak daha mı faziletli?

Soru Detayı

​- Namazı ne kadar yavaş kılarsak o kadar faziletli mi?
- Eğer öyleyse neden?
- Yavaş kılmaktan maksat nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazı yavaş kılmaktan maksat:

- Namazın fıkıhta belirtilen farzları, vacipleri, sünnetleri ve adabına riayet ederek kılmak demektir.

- Fatiha ve sureleri okurken, kelimeleri yutmadan kıraat şekline uygun / tertil üzere okumak gerekir.

- Manasını bilmese  bile, kelimeleri düzgün okuyacak şekilde yavaş okumalıdır.

- Kıyamda, rükuda, secdede tadil-i erkan üzere hareket etmek gerekir.

- Gerek namazın hareketlerinde, gerek kıraatinde Allah’ın huzurunda olduğunu idrak etmelidir.

“Namazın manası, Cenab-ı Hakk'ı tesbih ve ta'zim ve şükürdür.

Yani, celaline karşı kavlen ve fiilen "Sübhanallah" deyip takdis etmek.

Hem kemaline karşı, lafzan ve amelen "Allahü Ekber" deyip ta'zim etmek.

Hem cemaline karşı, kalben ve lisanen ve bedenen "Elhamdülillah" deyip şükretmektir.

Demek tesbih ve tekbir ve hamd, namazın çekirdekleri hükmündedirler.

Ondandır ki, namazın harekât ve ezkârında bu üç şey, her tarafında bulunuyorlar.

Hem ondandır ki, namazdan sonra, namazın manasını te'kid ve takviye için şu kelimat-ı mübareke, otuzüç defa tekrar edilir. Namazın manası, şu mücmel hülâsalarla te'kid edilir.” (bk. Nursi, Sözler, s. 40)

- İşte namazın bu manalarının tahakkuk etmesi, namaz kılanın bütün sözlü ve fiili hareketlerinde Allah’ı tesbih, takdis, tazim etmekle mümkündür. Bunların tahakkuku ise, ancak namazı güzel tertip üzere, kıraati tertil üzere, tesbih, takdis, tazim ve şükrü eda edecek bir pozisyonda olmasıyla olur. Bu da namazı (amiyane bir ifadeyle) yavaş kılmakla olur.

- Ayrıca sözlü veya fiili hareketlerde acele edildiği takdirde, Allah’ın huzurunda olmakla ilgili idrak törpülenir. İşler gaflet içinde devam eder. Bu durum ise namazın ruhuna aykırıdır.