Açık saçık ve kötü düşünceler, namazı ve abdesti bozar mı?

Soru Detayı

- Namazdayken aklıma bazen istemeden açık saçık ve kötü düşünceler geliyor. Bu durum namazı ve abdesti bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Açık saçık ve kötü düşünceler, namazı ve abdesti bozmaz.

Namazı huşu ile kılmak, kılınan namazın Allah katında kabule mazhar olmasının vesilesidir. Namazda huşu; dikkati dağıtacak dış etkenlerden uzak olup kalbin Allah’a bağlanabilmesi ile gerçekleşir. Kur’an-ı Kerim’de huşu ile namaz kılmak müminin ayırıcı niteliklerinden biri olarak zikredilir. (bk. Müminun, 23/2)

Namazda istenmeyen düşünlerin akla gelmesi namazı bozan şeyler arasında zikredilmese de huşuyu olumsuz yönde etkilediği açıktır.

Unutmamak gerekir ki, kişinin iç dünyasında yaşadıkları, düşünceleri namazındaki huşunu etkiler ve davranışlarına da yansır.

Bu sebeple namaz kılarken kişi Allah’ın huzurunda bulunduğunun bilincinde olmalı, zihin ve gönül dünyası ile namaza yönelmeli ve kendisini namazdan alıkoyacak düşüncelerden uzaklaşmaya çalışmalıdır.

Namaz kılarken aklına gelen düşüncelerden kurtulması için de namaz esnasında Yüce Allah’ın huzurunda olduğu bilinciyle namaza odaklanması ve okuduğu surelerin manalarını da öğrenerek namazda okurken bu anlamlarını düşünmesi faydalı olacaktır.

Öte yandan namaz kılan kişinin namazı düşünmesi, Yüce Allah’ın huzurunda olduğu şuuruyla Allah’ı ve ahireti tefekkür etmesi de birer alternatif olarak zikredilebilir.