Kabe imamlarının başlarına taktıkları örtünün sünnette yeri var mıdır?

Soru Detayı

- Günümüzde mevcut Kabe imamları ve Arap asıllı alimlerimizin de başlarına taktığı tülbende benzeyen örtünün sünnette yeri var mıdır, delili nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Değişik ilim adamlarının bu konudaki görüşlerini özetlemek gerekirse; şu anda Suudi ve benzerlerinin başlarına örtü gibi taktıkları sarığın sünnet olduğunu gösteren bir delil yoktur.

Kaldı ki, Hz. Peygamber (asm)'in bizzat bağladığı asıl sarığın faziletiyle ilgili hadislerin de zayıf olduğu bildirilmiştir.

Hz. Peygamber (asm)'in sarık sarması, bir “ibadet sünneti” değil, “âdet sünneti”dir. Yani Arapların eskiden beri kullandıkları bir sargıdır.

Ancak, gerek  Hz. Peygamber (asm)'in sardığı sarık olsun, gerek şimdiki şekliyle olsun, bir kimse Hz. Peygambere benzemek niyetiyle sarık veya bugünkü sarık-örtüyü bağlarsa sevaptan mahrum olmaz. (krş. Nasıruddin el-Elbani, Mecelletu’l-Müslimun, 6/906-913)