Hz. Peygamberin evlenmek istediği ama evlenemediği kadınlar var mı?

Soru Detayı

- Peygamber (asm)'in evlenmek istediği ancak evlenmediği / evlenemediği kadınlar var mı?
- Hz. Peygamber’in kendileriyle evlenmeyi düşündüğü, evlilik teklif ettiği fakat onlarla nikah akdinin gerçekleşmediği kadınlar var mı?
 - Bunlar toplam kaç kadındı ve isimleri nedir?
- Hz. Peygamberin onlarla evlenememesinin ardındaki hikmet nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin kendileriyle evlenmeyi düşündüğü, evlilik teklif ettiği; fakat nikâh akdinin gerçekleşmediği ile ilgili fazla bilgi bulamadık. Konuyla ilgili meşhur rivayet şudur:

Mekke’nin Fethi’nden sonra amcası Ebu Talib’in kızı Ümmü Hani’ye evlenme teklifi etti. Bu teklife çok sevinen Ümmü Hânî çok sayıda küçük çocuğu bulunduğunu, onlarla uğraşırken kendisine karşı görevlerini yerine getiremeyeceğinden veya çocukların onu rahatsız etmesinden endişe ettiğini söyledi. Hz. Peygamber de çocuklarına olan düşkünlükleri sebebiyle Kureyşli kadınların Arap kadınlarının en hayırlısı olduğunu belirtti. (İbn Sa‘d, VIII, 152; Hakim, IV, 58)

Sonraları Ümmü Hânî’nin Resûl-i Ekrem’den kendisini nikâhına almasını istediği, Hz. Peygamber (asm)’in de “Seninle beraber hicret eden amca kızlarını sana helâl kıldık.” ayetinin (bk. Ahzâb, 33/50) Ümmü Hânî’nin Mekke’den hicret etmemiş olması yüzünden, bu nikâha imkân vermediğini kendisine söylediği rivayet edilmektedir. (İbn Sa‘d, VIII, 153)