Sarık sarınız ki, hilminiz (yumuşak huy, sükûn, tahammül) artsın. Bu hadisteki sarık sarmayla yumuşak huy, sükun ve tahammül bağlantısını kuramadım?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadislerde sarığın vakar ve hilm vereceği ifade edilmiştir. Bu da giyilen elbisenin insan üzerinde etkili olacağını göstermektedir.

Bilindiği üzere takke üzerine sarık sarmak İslamiyetin bir simgesidir. Üzerinde bu simgeyi bulunduran kimse hâl ve tavırlarına da dikkat edecek, İslam'ın emrettiği güzel ahlakı, yani vakarı ve merhameti davranışlarında aksettirecektir.