Kurban hissesine sadece et niyetiyle girmek, diğer hisselere zarar verir mi?

Soru Detayı

- Büyükbaş hayvanlara birden yediye kadar hisse ortak olunabiliyor. Bu ortak hisselerden biri sadece et elde etmek için kesilse, kurban kesme niyeti olmasa, diğer kurbanları da yok eder mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kurbanın şartlarından birisi de ibadet niyetiyle kesilmesidir.

Kurbanın ibadet niyetiyle kesilmesi şarttır. Kur'an'da, kesilen kurbanlık hayvanların et ve kanlarının değil, bu kesimi yapan Müslüman’ın niyet, takva ve bağlılığının Allah'a ulaşacağı bildirilmiştir.

“Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat ona (sadece) sizin takvanız ulaşacaktır. İşte böylece onları sizin istifadenize verdi ki, sizi hidayete erdirdiği için (tekbir getirerek) Allah’ı çokça yüceltesiniz! (Ey Resûlüm!) Artık o iyilik edenleri müjdele!” (Hac, 22/37)

Esasen kurbanı diğer hayvan kesimlerinden ayıran da budur. Niyette aslolan kalbin niyetidir, dil ile açıkça söylenmesi gerekmez. Kurbanda niyetin bu önemi sebebiyledir ki;

Hanefi mezhebinde, ortaklaşa kesilen kurbana bütün ortakların ibadet niyeti ile katılmaları şarttır. Ortaklardan birinin sadece et elde etme niyetiyle iştiraki diğerlerinin kurbanını geçersiz kılar.

Şafii ve Hanbeli mezheplerine göre ise böyle bir ortaklık, kurban ibadetine zarar vermez. (bk. İslam ve Toplum İlmihali II, Diyanet İşleri başkanlığı)