Kurban keserken, vekil olunan kişinin adını söylemek gerekir mi?

Soru Detayı

- Vekalet vererek adak kurbanı kestirdim, vekaleti alan kişi kurbanı keserken benim adımı söylemedi, bu kurban geçerli mi, yeniden kestirmem gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kesilen kurban geçerlidir, yeniden kestirmeniz gerekmez.

Kurbanda önemli olan, kişinin niyetinin Allah için olması ve vekâleten kendisi adına kurbanın kesilmesidir.

Dolayısıyla vekâletle kurban kesimi esnasında, kesilecek kurbanın kime ait olduğu belirtilmiş ve kesen kişi de kimin adına kestiğini biliyor ise kesim anında kurban sahibinin adının unutulmuş veya telaffuz edilmemiş olması, kurbanın sıhhatine engel değildir.