Adak, şükür ve akika kurbanı olan, kurban hissesine girebilir mi?

Soru Detayı

- Yoksa ayrı bir hayvan mı kesilmesi gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Kesilen kurbana adak, akika gibi kurban hisseleri girebilir.

2. Her ne kadar adaklar dünyevi bir iş sebebiyle kesiliyorsa da Allah adına kesildiği için, diğer kurban hisselerinin içine girebilir. Yeter ki hepsi kurban niyetiyle olsun.

Ancak hissedarlardan biri veya bir kaşı etlik kesmek niyetiyle olursa:

Hanefi mezhebine göre, kurbanlık hayvana ortak olanların tamamı kurbanı ibadet niyeti ile kesmelidir. Buna göre kurban hisselerine ortak olanlardan biri veya birkaçı et niyetiyle ortak olmuşsa, o hayvana ortak olan herkesin kurbanı geçersiz olur. (İbn Âbidîn, Reddu’l-Muhtâr, VI, 326, 327)

Şafii mezhebine göre ise bunda bir sakınca yoktur.

3. Adak sahibi kendi adadığı hisseden kendisi, çoluk çocuğu, anne ve babası yiyemez; ancak diğerlerinin hisselerinden yiyebilirler. Diğerleri de adak kurbanından yiyebilirler.