Cenazeyi tabutla defnetmek caiz midir? Yaşadığımız ülkenin kanunlarına göre, cenazeler sadece tabutla gömülebiliyor, tabutla gömülmenin dindeki yeri nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kabrin zemini rutubetli veya yumuşak olduğu takdirde, cenaze tabut ile defnedilebilir. Hattâ bu halde, tabutun mermerden, demirden yapılmış olması da câizdir. Fakat böyle bir durum söz konusu değilse tabutla defin mekruhtur. (bk. el-Ceziri, İslam Fıkhı)

Bâzı âlimlere göre, yer yumuşak ve rutubetli olmasa bile kadınların tabut ile defnedilmeleri daha iyidir, müstahsendir.

Tabutla gömülmesi durumunda da tabutun içinde, ölünün yanlarını toprakla temas ettirmek için tabutun içine biraz toprak koymak iyidir. Çünkü ölünün cesedinin tahtaya değmesinden, toprağa değmesi daha evladır. (İbn Abidin, Reddü'l-Muhtar, 1/599)

Ölüyü tabutsuz gömmek yasak ise, tabutla gömmenin bir sakıncası olmaz.