Büyükbaş hayvan kesmeyi adayan bir kimse, gücü yetmiyorsa, adak olarak bir küçükbaş hayvan kesebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yapılan adak, adak sahibinin mali gücünü aşmamalı ve başkasına ait bir şey olmamalıdır. Mesela, bir dana keseceğini adayan kimsenin buna gücü yetmezse bir koyunu kesebilir.

Kurban kesmesi kendisine vacip olan bir kişinin, önce kurban kesmesi ve daha sonra adak kurbanını kesmesi gerekir. Çünkü kurbanın belirli günleri vardır, fakat adak her zaman kesilebilir. Ancak kendisine kurban kesmek vacip değilse, öncelikle adak kurbanını kesmesi gerekir.

Adak kurbanı olarak hisseye girmek:

1. Kesilen büyükbaş kurbana adak, akika gibi kurban hisseleri girebilir.

2. Her ne kadar adaklar dünyevi bir iş sebebiyle kesiliyorsa da Allah adına kesildiği için diğer kurban hisselerinin içine girebilir. Yeter ki hepsi kurban niyetiyle olsun. Ancak etlik kesmek niyetiyle olsa o zaman caiz değildir.

3. Adak sahibi kendi adadığı hisseden kendisi, çoluk çocuğu, anne ve babası yiyemez. Ancak diğerlerinin hisselerinden yiyebilirler. Diğerleri de adak kurbanından yiyebilirler.