Dana keseceğim diye adakta bulunan kişi koyun kesebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

 - Bir işim gerçekleşirse, kendi ellerimle büyütüp dana keseceğim, demiştim. Danayı şimdi illa da kendi ellerimle büyütmek zorunda mıyım?

Yapılan adak, adak sahibinin mali gücünü aşmamalı ve başkasına ait bir şey olmamalıdır.

Mesela, bir dana keseceğini adayan kimsenin buna gücü yetmezse bir koyunu kesebilir. Fakat bir başkasının koyununu kesmeyi adayan kimsenin bu adağını yerine getirmesi gerekmez.

Ayrıca kendi beslediğiniz kurbanı da kesmeniz şart değildir.