Bebekler öldüğünde direkt cennete mi gider?

Soru Detayı

- Bebekler öldüğünde direkt cennete gidiyorsa, bu durum sınav mantığına nasıl uydurulur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda farklı görüşler olmasına rağmen, en makul ve munsif görüşe göre, ister Müslümanın ister gayrimüslimin çocuğu olsun, öldükten sonra bir sorgu-suale tabi tutulmadan doğrudan cennete girer.

Akıl özürlü ve fetret ehli olanlar imtihandan muaf tutuldukları gibi, büluğa ermeden vefat eden çocukların doğrudan cennete girmeleri, imtihanla çelişmez. Zira imtihana tabi değillerdir.

Her şeyin sahibi Allah’tır. Allah, imtihana almadığı kullarını elbette hesaba çekmeyecektir, lütfuyla doğrudan cennetine alacaktır.