Kâfirlerin çocukları mahşerde imtihan edilip cennete veya cehenneme konulacağı doğru mudur?

Soru Detayı

- Müslüman olmayanların ölen çocukları hakkında, bütün hadisçilerin:
 "Allah onların ileride ne yapacaklarını bilir? Bundan dolayı mahşer günü onları bir imtihana tabi tutacaktır. Bunun sonucunda onları cennete veya cehenneme koyacaktır.?" (Müslim, kader 27) görüşünde ittifak ettikleri doğru mudur?
- Eğer doğruysa Müslüman olanların ölen çocuklarının da imtihan edilmesi gerekmez mi?
- Çocuklar arasında bir ayırım yapılacak mıdır?
- En önemlisi de mahşerde çocuklar imtihan edilecek midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kâfirlerin çocukları mahşerde herhangi bir imtihana tabi tutulmayacaktır. Hadisin metninde böyle bir ifade bulunmamaktadır.

Hadiste "Allah onların ileride ne yapacaklarını bilir." (Müslim, Kader 27) kısmı geçmektedir. Ondan sonraki kısımlar hadisin metninde bulunmamaktadır. Bu kısmı bazıları hadise yorum olsun diye yazmış olabilirler. Hadiste "mahşerde imtihan etmek, cennete veya cehenneme koymak" gibi ifadeler geçmiyor.