Günaha girmek, günaha girme isteğini artırır mı?

Soru Detayı

- Bu konuya dair hadis var mıdır ve namazla ilgili bu durumda ne olur?
- Rasulullah, günaha girmenin günaha girmek isteğini arttırdığını ifade etmiş midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Günaha girmenin günaha girme isteğini arttırdığına” dair bir hadise rastlayamadık.

Ancak insanın alışkanlıkları, yapılan işlerin tekrarı konusunda kişinin isteğini arttırdığı hususu psikolojik bir gerçektir.

Şu hadis-i şerifte de Hz. Peygamber (asm) Efendimizin bu manaya yakın bir ifadesi söz konusudur:

“(Takva sahibi) bir mümin, işlediği küçük bir günahı bile tepesinde dikilip üzerine düşeceğinden korktuğu bir dağ gibi görür. Buna karşılık günahı kanıksamış kimse onu burnunun üzerinden geçen sinek gibi kabul eder.” (Buhârî, “Daʿavât”, 4)

Başka bir hadis ise şöyledir:

“Mümin kul günah işlediğinde kalbinde siyah bir nokta belirir. Eğer pişman olarak bağışlanmasını dilerse, nokta silinip kalbi cilalanır. Günah işlemeye devam ederse, siyahlık kalbini sarar. Cenâb-ı Hakk’ın, ‘Onların işlemekte oldukları kötülükler kalplerini kirletmiştir.’ (Mutaffifîn 83/14) şeklindeki beyanında yer alan kir ve pas bundan ibarettir.” (Müsned, II, 297; Tirmizî, Tefsîr, 83/1)

Diğer bir hadiste bu tür bir kalp, içine konulan şeyi tutmayan devrik testiye benzetilmiştir. (bk. Müslim, İman, 231)

Aslında küçük günahlar büyük günahlar için birer basamaktır. Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, Hz. Âişe validemize hitaben şöyle demiştir:

Küçümsenen yanlış davranışlardan uzak durmaya bak, zira Allah bu tür davranışların da hesabını soracaktır.” (Müsned, V, 331; İbn Mâce, Zühd, 29)