Sarık ile namaz kılmanın hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sarık ve takke aslında mubah şeylerdendir. Herkes sarık sarma veya takke giyme hususunda serbesttir. Zira İslâm dini, Müslümanlara sarık sarma veya takke takma mecburiyeti getirmemiştir. Yeter ki küfre şi'ar olarak kabul edilen şey başa konulmasın (Papazlara has olan külah gibi).

Yalnız, namaz için başa sarık sarmak herkes için sünnettir. Allah'ın Resulü (asm) şöyle buyurmaktadır:

"Sarıkla kılınan iki rekât namaz, sarıksız olarak kılınan yetmiş rekattan daha hayırlıdır."(Taç, I/1691; Feyzu'l-Kadir, IV/37, h. no: 4468; Makasıdu'l-Hasene, I/466; h. no: 717; Kenzu'l-Ummal, 15/306, h. no: 41136).

Bunun için namazda sarığı ihmal etmemek daha uygundur. Sarığın kaç metre olması hakkında bir şey vârid olmamıştır. O örfe bağlı bir şeydir(el-Fetava el-Kübra, I/169).

Takkenin, sarığın yerini tutup tutmadığı hakkında ihtilâf vardır. İbn-i Hacer'e göre, sarığın yerini tutmaz. "Buğyetü'l-Müsterşidin" isimli kitapta kayd edildiğine göre onun yerini tutar.