İlim öğrenmek, okumak için başörtüsünü takmamak, başını açmak caiz midir?

Tarih: 27.07.2006 - 12:49 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bazı bayan arkadaşlarımız okulda başlarını açmak zorunda kalıyorlar. Kimi üniversitelerde bahçe kapısında, kimisinde sınıfta açmak zorunda kalıyorlar. Bunun hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilindiği gibi Nur sûresi'nin 31 ve Ahzab suresi'nin 33, 35 ve 59'uncu ayetlerinde kadınların örtünmeleri, vücutlarının zinet yerlerini yabancılara göstermemeleri emredilmektedir. Bu konuda birçok hadis de vardır. Ama bu hadisleri burada nakletmeye lüzum görmüyoruz.

Kadının bütün vücudunun avret olup olmadığı hususu da mezhepler arasında ihtilaflıdır. Şafiî ve Hanbelî mezheplerine göre kadının istisnasız tüm vücudu avret kabul edildiği halde, Hanefî ve Malikî mezheplerinde eller ve yüzün, fitne korkusu olmadığı takdirde avret olmadığı belirtilmiştir(1).

Tedavi gibi bazı zaruret hallerinde yabancı birisi bir kadının avret kabul edilen bir uzvuna zaruret miktarmca ve tedavinin gerekdiği mahalli geçmemek şartıyla bakabilir(2). Allah, Kur'ân-ı Kerîm'de kadınların vücutlarını örtmelerini emredip başkalarına göstermelerini yasakladığına göre, onların avret mahallerini yabancıların görebileceği şekilde açmaları haramdır. Zaruret olmadıkça avret sayılan bir uzvun tamamını ya da bir kısmını açamazlar.

Zaruret, yasak bir şeyi yapmadığı takdirde helaki veya helake yaklaşmayı gerekli kılan şeydir (3). Ali Haydar, Mecelle Şerhi'nde zarureti aynen şu şekilde tarif etmiştir:

"Zaruret; memnu tenavül etmediği takdirde helaki müstelzim olan haldir."(4).

Buna göre İslâm'a hizmet etmek gayesiyle de olsa, İslâm'a taban tabana zıt düşen, kadının namahrem yerlerini ve avretini açmaya zorlayan yerlerde çalışmayı zaruret kabul edilmesi mümkün değildir.

Ayrıca kadınların insanlara hizmet etmesi sadece devlet dairesiyle de olmamaktadır. İslâm hizmeti böyle bir yol ile ifa edilemez.

Bilindiği gibi "Zararları gidermek, maslahatları celb etmekten evladır." diye meşhur bir fıkıh kaidesi vardır. İslâm'ın yasaklara gösterdiği itina, emirlere gösterdiği itinadan daha büyüktür. Hz. Peygamber (asm) bir hadîsinde buyurur:

"Size herhangi bir şeyi yasakladığım zaman ondan kesinlikle sakınınız, bir şeyi emrettiğimde de onu, gücünüz yettiği ölçüde yerine getiriniz." (Buhârî, İ'tisâm 2; Müslim, Hac 412, Fezâil 130-131)

Bundan dolayı meşakkati defetmek için vacibi terk etmek caizdir, ama günahları, özellikle büyük günahları işlemekte müsamaha yoktur. Bezzazî'nin ifadesine göre avret yerini örtecek bir şey bulamayan kimse, nehir kenarında da olsa istincayı terk eder. Çünkü yasak, emre tercih edilir. Kadına gusül gerekse ve erkeklerden gizlenecek bir yer bulamazsa guslü terkeder(5).

Demek oluyor ki, bir haramı işlememek için farz bile terkedilir. O halde sadece umulan bir maslahat için nassların haram kıldığı bir şeyin işlenmesi tecviz edilemez.

Müslümanların, kadınların başlarını açabilmeleri için İslâm'ın hükümlerini zorlayacakları yerde, kadınların İslâmî kıyafetler içerisinde çalışmalarının çarelerini araştırıp bu yolda gayret sarfetmeleri gerekir.

Dipnotlar:

1. Kitabu'l-Fıkh âlâ Mezâbili'l Erbaa 1/192. Sâbûnî, Tefsirû Ayât'il-Ahkâm, II/381.
2. el-Merginânî, el-Hidâye, IV/84.
3. Suyûtî, el-Eşbah ven-Nezâir, s. 94
4. Ali Haydar, Dürerü'l-Hakkâm Şerhu Mecelletü'l-Ahkâm, Muk. 22. Md. nin şerhi.
5. İbnu Nüceym el-Eşbâh ve'n-Nezâir, s. 90-91.

(Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II/180)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Anonim

sırf dünyalık menfaatler için Allah(c.c)'ın emrini hiçe saymak yada bazı bahanelerle bu emrin geçici bir süre ihlalini ruhsat olarak görmek doğru değil. ..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
imangücü

ben de lisedeyim ve kapalıyım herkes okulunu bitirdikten sonra kapansaydın diyor ama ben onları umursamıyorum ...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
GONCA-80

bütün yorumları okudum ve çok üzüldüm, çünkü üniversitede başımı açarken çektiğim acı ve üzüntü aklıma geldi, oysa o kadar kolaydıki okulu bırakıp pek çok arkadaşımın yaptığı gibi evlenip keyfime bakmak. Ama bana umutlarını bağlamış anacığıma babacığıma bunu yapamazdım, herkesin kendine göre durumları var çünkü. 

Evet başını açarak okumak zorunda kalan bu kardeşiniz şu anda öğretmen; önce şırnakta görev yaptım, şimdi ise malatyadayım. Kaç tane öğrencimin sırf beni sevdikleri için başlarını örttüklerini sayamadım bile elhamdülillah. ...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mt.pasa

bence sağlık sektöründe kadınların olması gerekir. ama bunu günahını bilemiyorum.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Anonim

Elbette, okumak için başını açan herkesin Allah(c.c)'ın emrini hiçe saydığını söylemek düşünülemez bile.Fakat bir kesim de var ki maalesef böyle.Lafımız bu insanlar içindir.yalnız şunu da bilmek gerekiyor ki,bir tarafta kesin bir emir diğer tarafta kişinin kendi tercihi...Aslında bu tercihin ne için olduğu da önemli değil!Kimi mevki için,kimi para için,kimi de hizmet için tercihini bu yönde kullanabilir.Aslolan 'işittik ve itaat ettik' emrine uymaktır.Ben bu şekilde düşünüyorum Abdullah bey.Tıpkı sizin bu konuda farklı düşündüğünüz gibi.Yine de sizi üzdüysem hakkınızı helal edin.Herkesin başını ne için açarak okuduğunu hiçbirimiz bilemeyiz.Sözüm zaten bu şekilde düşünenler içindir.Bunun değerlendirmesini de elbette Allah(c.c)yapacaktır.Allah(c.c)hepimizi emrine itaat edenlerden eylesin.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
meryem40

ben lisedeym ve başımı kapatmak tek hayalim bu kapanma bence kadınlarn değerli olmasını sağlıyor umarm bana da nasib olur

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Anonim

asıl farz olan temel dini bilgilerdir. RABBİMİZİN dinidir. okulda ya da üniversitede görülen ilimi öğrenmemek günah değildir ki..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hasanh

baş acmak haramdır bunu biliyoruz demek ki inanıyoruz şoyle düsünenler var ben benden sonrakileri icin falan filan şu sebebten bu sebebten yanlış yoldan haram olandan nasıl iyi bir amel beklenir açıyorsan aç fakat günahını bilerek kendini kandırma iki yol var bence ya kızlar okula gitmeyip bu yasak kaldırılacak tabi bunun icin herkesin böyle düsünmesi gerekiyor ki zor ya da bir ana olarak hayırlı evlatlar yetistırılecek bunun icin de sabır gerekiyor ne dersiniz sabredebilir miyiz unutmadan erkeklerde bunun için çalışmalı kardeşlerinizi babalarınızı bu konuda aydınlatmanız gerekiyor bu sadece kadınlar için bir sorumluluk degil.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nakkashan

Yorumların neredeyse tamamını okudum, aslında okurken çok duygulandım. Devrimizde gözlerimiz sürekli kötülükler görmeye aşina olmuşken islami hassasiyetlerini koruyan kardeşlerimizi görmek beni gerçekten çok mutlu etti. Burada yorum yazan tüm kardeşlerimin gönlündeki cevap aslında net ve belli. Başörtüsü ile okumaya çalışanlar her zaman bunun ızdırabını yaşıyorlar aynı şekilde başörtüsünü çıkartmayı redederek hayatında büyük bir kararlılık gösterenler de belki etrafındakilerin söylemleri, bakışları, hitapları veya destek olmayışlarından dolayı yine acı çekmektedirler. Gerçektende insanlara bir şey anlatmak niyetiyle üniversite okuyan kardeşlerimiz var Allah yardımcıları olsun, elbette onlarda biliyorlarki bu sebep bu işi haklı göstermiyor. Bizler olmasak diğer arkadaşlarla kim ilgilenecek denmiş, Allah herşeye kadirdir. Elbette kenara çekilip her şeyden el etek çekelim demiyorum ancak alternatif çalışma metodları geliştirilmelidir. Bir arkadaşımız herkes gibi bende başımı açmayıp okulu bırakıp keyfime bakardım demiş, bence okulu bırakmak veya başını açmamak için üniversite okumayı reddetmekte kolay bir karar olmasa gerek. Başını açmayıp okula gitmeyenler veya okulu bırakanların keyif sürmek için bunu yaptıklarını düşünmek çok acı bir şey. Herkesin böyle karar verenlere destek olması gerekmektedir. İnşallah bu sorun çözülür kısa zamanda, bu sorunu çözmeye çalışanların ne gibi engellere maruz kaldığını hepimiz görmekteyiz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
cemaldemircan

Bişey söyliycem burdaki hiçkimsenin Allah ın ayetlerini inkar ettiği yok kimsenin de haddine değil fakat insanlar ayetlerin hükmünü istemeden de olsa farklı yorumlayamazlar mı aynı şeyler hadisler için de geçerli öyle olmasaydı 4 tane mezhep olur muydu birine göre kadının elini tutmak abdesti bozarken birine göre bozmuyor bazı mezhebe göre mekruh olan diğerine göre günah olabiliyor eğer bayan arkadaşlarımız bu sebepten okulu bırakırlarsa bayan öğretmenlrin hepsi dinine itibar etmeyen femeinist tarzlı kadınlar olacak ve insanlarımıza fitnenin alasını aşılayacak bunlara karşı ne yapacağız peki okula giden erkeklere soruyorum namaz farzdır ve okula giderken bazı vakit namazları kaçıyor kaçınız bu sebepten dolayı okulu bıraktı kılamadıklarımızın yerine kaza kılıyoruz. Hepimiz Allah ın kurallarının en doğrusu en mukaddesi olduğunu biliyoruz doğruluğundan hiçbir şüphemiz yok esas mevzu zaruret olup olmadığıdır bu da tartışmaya açık bir konudur yani evet diyen de bana göre Allah a karşı gelmiş sayılmaz ama en iyisini tabii ki Allah bilir. ...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
tercih

madem asıl maksat kendi saçını göstermemekse, peruk takılır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
esra spet

kadının okuması daha önemlidir...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Anonim

ben de üniversite öğrencisiyim....ve başımı okulda açıyorum. bazı mevkilere gelmek için bu yoldan geçmem gerekmeyecek mi? Bu durumda okumamalı mıyım? Ya da ne yapmam gerekir?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör (ahmet)

Önce, kadınların başlarını örtmelerinin dinî yönüne bakalım. Bu hususta Kur'ân-ı Kerim'de iki âyet mevcuttur. Bu âyetlerde Cenab-ı Hak gayet açık bir şekilde meâlen şöyle buyurmaktadır:

"Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin hanımlarına söyle, evlerinden çıktıklarında dış örtülerini üzerlerine alsınlar."(Ahzab, 33/59)

"Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, namuslarını da korusunlar, zînetlerini açmasınlar, bunlardan görünen kısmı müstesnadır. Başörtülerini de yakalarının üzerini kapatacak şekilde iyice örtsünler..."(Nur, 24/31)

Âyetlerde mü'min kadınların nasıl örtünecekleri, hangi yerlerini açabilecekleri açıkça belirtilmiyor. Fakat şu mealdeki hadîs-i şerif âyetleri tefsir ediyor. Peygamberimiz (a.s.m.) baldızı Hz. Esma'ya hitaben şöyle buyurmuştu:

"Ey Esma! Bir kadın âdet görmeye başlayınca el ve yüzünden başka yerini yabancılara göstermesi caiz değildir."(Ebu Davud, Libas, 31)

Demek ki, büluğ çağma gelmiş olan Müslüman bir hanımın başını kapatması hem Allah'ın hem de Peygamber (asm)'in emridir. Yani yüz kısmı açık kalacak şekilde başın kalan kısmını, boyun ve göğüsleri örtmek farz-ı ayındır. Açmak ise bir farzın terki sayıldığından haramdır. Zaten âyetten de açıkça anlaşılacağı gibi "ırz ve namusun korunması" başı örtmenin bir hikmeti, aynı zamanda bir sebebi sayılmaktadır.

Başlarını açan kadınlar ırz ve namuslarım muhafaza etseler de, bu Allah'ın emrine uygun bir koruma sayılmamaktadır. Allah ve Resulünün emrini dinlemediği için günahkâr olmakta, büyük bir mesuliyet altına girmiş bulunmaktadır.

Bir mü'min kadın için baş açık gezmek haram ve günah olduğuna göre, bu mesuliyetten kurtulmak için ne yapabilir? Yapılacak şey bellidir. Başını kapattığı zaman hayatî bir tehlike veya yanık ve benzeri sıhhî bir mahzurla karşılaşacaksa, o tehlike ve mahzur geçinceye kadar açık bırakılabilir. Fakat böyle bir durum yoksa, kapatmak gerekir.

Kapatmayınca ne olur? Başta da söylediğimiz gibi günahkâr olur. Günahkâr olan kimse, bu günahından kurtulmak için tövbe istiğfar eder, Allah'tan affını diler.

Âl-i İmran suresinde şu mealdeki bir ayet-i kerime yer almaktadır:

"Ve bir günah işledikleri veya nefislerine zulmettikleri zaman, Allah'ı anarak günahlarının bağışlanmasını isteyenler, hem de yaptıkları günahta bile bile ısrar etmemiş olanlar."

"İşte onların mükâfatı, Rablerinden bir mağfiret, ağaçları altından ırmaklar akan Cennetlerdir. Orada ebedi olarak kalacaklardır. Güzel amel yapanların mükâfatı ne güzeldir."(Âl-i İmrân Sûresi, 3/135-136)

Demek ki, bir tövbenin kabul olması, bir günahın affa liyakat kazanması için hiçbir mazeret yokken o günahta ısrar edilmemesi şartı aranmaktadır. Bir insan sadece nefsini yenemediğini, çevresinin nasıl karşılayacağını bahane ederek bir haramı işlemeye devam ederse ne olur? Bu husustaki bir hadisin meali şöyledir:

"Mü'min bir günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta belirir. Eğer o günahtan el çeker, Allah'tan günahı­nın affını dilerse, kalbi o siyah noktadan temizlenir. Eğer günaha devam ederse, o siyahlık artar. İşte Kur'ân'da ge­çen 'günahın kalbi kaplaması' bu mânâdadır."(İbni Mace, Zühd 29)

Evet, "Her bir günah içinde küfre gidecek bir yol var­dır." sözü mühim bir gerçeği dile getiriyor. Şöyle ki, bir gü­nahı işlemeye devam eden insan zamanla o günaha alışır, terk edemez bir hâle gelir. Bu alışkanlık onu gün geçtikçe daha büyük manevî tehlikelere sürükler. Günahın uhrevî bir cezasının olmayacağına inanmaya, hattâ Cehennemin bile olmaması gerektiğine kadar gider. Yani kalpte yer tutan o günah tohumu zaman içinde -Allah korusun- yeşillenerek bir zakkum ağacı hâline dönüşebilir.(Lem'alar, s. 7; Mesnevî-iNuriye, s. 115)

Böyle bir tehlikeye maruz kalmamak ve şeytanın kinlerine kanmamak için bir an önce tövbeyi icap ettirecek günahı terk ederek insanın kendine çeki düzen vermesi gerekir.

Böylece hem Allah'ın emrini her şeyin üstünde kabul ederek bir farzı işlemiş olursunuz, hem de size "başınızı örtmemek" için vesvese veren şeytanı reddetmiş olursunuz. Zaten bir Müslüman hem Allah'ın rızasını kazanma­ya çalışacak, hem de bazı haramları işleyerek şeytanı "küstürmemek" gibi gülünç bir duruma düşecek, bu mümkün değildir.

(bk. Mehmet PAKSU, Sünnet ve Aile)

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yukselmustafa

... Allah kadınlarımıza acısın. İnsanın zulmunden kurtarsın. Allah yardımcıları olsun...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Anonim

Kadın doğumcu olmak isteyen ve sadece kadınlara bakmak isteyen başörtülü kuzenim Türkiye'nin en iyi üniversitesinde okuyor... Ne yapsın şimdi? Bu milletin Ebeye, kadın doktora ihtiyacı var... Ben ilim öğrenmek için başımızı açalım demiyorum... benim de içime sinmiyor bu.. Ama bu ihtimalde aklıma geliyor... Hangi tür bir eğitimden geçelim de bir kadın doğum uzmanı olalım... şu halimizle her yerde kadın doktor arıyoruz... var mı üniversiteye girmeden doktor olmanın yolu... Zorla da olsa yapmak zorunda kalıyoruz... kardeşim de hemşierlikte okuyor... Hastaneye gelen yüzlerce kadın, bayan bir hemşirenin yüzüne bakıyor... Biliyorum sağlıkta bazı şeyler mübahtır... böyle deyip de bütün resmi kurumları erkek çalışanlarla mı yürütelim... diyorsunuz ki illaki o yollara girmeye gerek yok... ben de biliyorum o yollardan girilmeyeceğini.. .Ama söylediğiniz çoğu kurum malesef ücretli ve çok pahalı... herkes devlet okulunda az da olsa verdiği masrafla kızına, oğluna eğitim verdirmeye çalışıyor... Ben duruma izin verilsin ve kişi ne olduğunu unutsun da demiyorum... Ama bu okuma konusunda tıkanıyorum.... Yazarken bile acı hissediyorum, benim de vicdanım rahatsız... Vicdanımı susturacak şeyler de yazın demiyorum... Ama bu aklıma takılanlara da ben cevap bulamıyorum...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
arenasındakörsavaşçı

benim düşüncem şöyle ki; eğitim şarttır. "ilim çin'de de olsa alınız." ve "iki günü birbirine denk olan bizden değildir." gibi hadis-i şerifler eğitimin ve ilmin gerekliliğini göstermektedir. zaten burada buna itirazı olan birinin çıkacağını sanmıyorum. kızlarımız da erkekler gibi okumalıdır. geri kalmamalıdır. diyorsunuz ki "başka yollardan eğitim alabilirler", tamam doğru söylüyorsunuz da herkes diplomaya bakıyor. ben bilgisayarı çok iyi biliyorsam kimse beni bilgisayar mühendisi diye işe almıyor. diploma arıyorlar. yukarda kardeşlerimizin dediği gibi nasıl doktor olacak müspet insanlarımız, bayanlarımız? o zaman devlet dairelerini veya yüksek makamları hep başörtüsü karşıtı zihniyetlere mi terkedelim? burada bir günah varsa o günah okuyan kardeşlerimizde değil, yasağı koyanlardadır; başörtüsü takmaya izin vermeyenlerdedir diye düşünüyorum. yanılıyor muyum?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
MEHMET BARULAY

Ebedi bir sadet dururken bu dünyanın zehirli bal hükmünde olan yalancı lezzetiyle kendimizi kandırmaya gerek yok Allah ve resulu bir emir veya yasağı bildirmişse bu tartışılmaz biz kimizki daha kendimizi muhafaza edemiyoruz . Allah (c.c) hak yoldan ayırmasın selam ve dua ile.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
berk_can626

Bence islamin bize ihtiyaci yok .. Madem ki Cenabıhak vadetmiş o en güzel şekilde dinini tamam layacaktir, islamiyet her tarafta inkişaf edecektir.. yalniz bu bizim vesilemizle olursa biz ahiret için bir şeyler kazanmiş oluruz..Peki Allahin cc emrini çigneyerek onun dinine hizmet olur mu ya da ne kadar dogru olur.. Bu felsefi bir nazarla aklımıza gelen bir dusunce degil mi ..yani bir yerlere gelmek ve bunun için bir suru taviz sonra ne olacak peki her kes musluman mi olacak.. Bence, buda bu zamanın agir bir imtihanı olsa gerek.. asil derdi Allahin rizası olanlar ben böyle bir yasagi cignemem bu kadar mesuliyetli durumlara düşmem deyip  başka şekilde iman hizmeti yolunda en guzel şekilde gayretlerini sarf ediyorlar.. eger gercekten mesele hizmet etmekse..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
fatma26-89

bende kapalıyım ve üniversitede okuyorum. okula girerken mecburen açıyoruz ama inş. niyetimiz Allah rızası. Arkadaşlar ortam çok kötü hadi erkeklere hizmet ediliyor. Paki ya kızlar? Onların bu bataklığa düşmesine göz yumamayız. Evet bizde o batağın içindeyiz ama sırf oradakileri çıkarmak için inş. yani bunun sonunda kimse bize günahımızın affedileceğini söylemiyor ama bu bir fedakarlık. Tabii bende isterdim islama uygun bir şekilde okuyup öyle hizmet etmeyi. Ama inş. o günlerde gelir. Dua ve Muhabbetle....

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
reyhanni

Hüküm bellidir, ama yapılan yorumlar üzücü! ...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nms68

bu sayfanın yorumu gün geçtikçe artıyor, aslında konu gayet açık. yorum yazanlar üç aşağı beş yukarı bu konunun mağduru. yalnız yorumlarda üzüldüğüm bir iki nokta var. bir yorumcu arkadaş ayet ve hadisler den delil getirildiğini yazmış elbette bu konuda referansımız ayet ve hadis olacak, durum böyle olmasaydı şu anda bu sorunu konuşuyor olmazdık. aslında gemiler de hattı hareketi gösteren kıblenameli pusulalar gibi ayet ve hadis bu işin yol göstericisi ama, nefsi fetvalar aradığımızdan şaşkın haldeyiz. diğer bir konu da evlerde biraraya gelerek iman hizmeti faaliyeti küçümseniyor. kainatta en yüksek hakikat iman olduğu için her faaliyetin de mihrak noktası imandır. herkes mesleğim, meşrebim haktır veya daha güzeldir diyebilir, fakat hak yalnız benim mesleğimdir, güzel benim meşrebimdir diyemez. ayrıca evde annelik yaparak geleceğin şuurlu mükemmel insanları yetiştirilmiş olsaydı, bu antidemokratik uygulama yapanların yerinde onlar olurdu. medeniyet kadınları yuvalarından çıkarmış, yuvalarına dönmeli.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
fatma26-89

bu konu çok hassas. lütfen biraz daha dikkatli yorum yapalım. kimsenin kalbini bilemeyiz. hem dinimizce su-i zanda haramdır. herkesin hizmeti ayrı hepsine saygı duymak lazım. Allah bütün hizmet erlerinden ebeden razı olsun....

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Odiyorsa.blogcu

Başını kapattığı zaman hayatî bir tehlike veya yanık ve benzeri sıhhî bir mahzurla karşılaşacaksa, o tehlike ve MAHZUR GEÇİNCEYE KADAR açık bırakılabilir. işte ZARURET BUDUR. ZARURETLERİMİZ ALLAH İÇİN Mİ, AHİRET İÇİN Mİ, DÜNYA İÇİN Mİ.... Selametle...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yolcu yolcu

Allah razı olsun.Çok açıklayıcı ve faydalı bir yazı.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
musavvet

az bi zaman önce bende ilim için taviz verilir diiiordum ama şimdi böle düşünmüyorum. Allah bizim için dünyayı değil CENNETİ istiyor. Çok büyük bir imtihandayız Allah bizi sınıyor ne diyeceğiz Allahın huzuruna çıktığımızda mazaretimiz ne olacak Allahım ilim için senin emrini yerine getiremedim mi diyeceğiz . Rabbimiz ilim için açılmayı bize izin vermedi. Bu yazımı okuyan mümin insanlara sesleniyorum eğer islamın sartıyla kızların okumasını istiyorsanız bir rica olarak her namazın arkasından bu düzenin değişmesi için dua edelim tek çare bu gibi diğer yollardan giden kardeşlerimizi ve cümlemizi Allah affetsin unutmayın ki dilekçeler ne kadar çoksa o rica kabul edilir dualarımız ne kadar çok ve içten olursa inşallahu teala Allah ta kabul eder. Müminler elimizden gelen somut bişi olmayabilir ama müminin silahı duasıdır. Lütfen namazlarınızdan sonra BÜTÜN İSLAM ALEMİNİN İSLAM AHLAKIYLA AHLAKLANMASINI DİLEYİN. Bütün müminler için iyilik istemiş oluruz ve benciliktende kurtulmuş oluruz. dua edinnn

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ümitküçük

Böyle açık ve net cevap verdiğiniz için ALLAH sizden razı olsun.''Başkaları için kendimizi feda ediyoruz.Biz olmasak onlara dini kim öğretekti''diyenler için de bir sözüm olacak.Lütfen kenimizi kandırmayalım.İnsanları ancak ALLAH hidayete erdirebilir.Bunu yaparken de kimi vesile kılacağı belli olmaz.Bir karıncayı bile vesile edebilir.ALLAH'a emanet olun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Halid.

ÖNEMLİ: 09.08.2007 tarihinde yorum yapan bacıya; bir kere şunu öğrenmek isterimki kapalı bacılarımız ALLAHIN emri olan başörtüsünü çıkarmasalar onlardan başka hiç bir bayan bu doktorluktu hemşirelikti vs hizmetleri yapmayacaklarmı? Kİİİ yapıyorlar. dolayısıyla bir çok başını açan kardeşimin MALESEFF arkasına saklandığı şeyde bu. siz açsanızda açmasanızda mütedeyyin olmayan birçok bayan bu bölümleri okuyorlar ve OKUYACAKLAR. kardeşlerim arkasına sığındığınız şeyeler bunlar olmamalı. bizlere fatihleri,yavuz sultan selimleri,bedizzamanları,süleyman hilmi tunahanları,hifa hatunları ve daha ismini yazamadığım binlerle islam kahramanlarını yetiştirecek ANNELER lazım.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ceyda şimşek

Allah rızası ve İslam"a hizmet için okumak çok güzel bir duygu. Zaten hizmet bu niyetle yapılmalıdır. Allah rızası için yapılıyorsa Allah"ın hükümlerinden taviz verilmemelidir. Hepimiz üniversiteye devam edip, tebliğ veya irşad yapmayı isteriz. Fakat bu helal dairenin dışına çıkmadan yapılmalıdır. Üniversitedeki inançsız kimseleri hidayete erdirmek düşüncesiyle, Allah"ın emri olan başımızı açmak mecburiyetinde değiliz. O kimselerden sorumlu da değiliz; çünkü Allah, farzları feda ederek hizmet etmemizi istemiyor. Üniversite dışında milyonlarca insanlar var. Ne olur efendimiz hz. Muhammed (sav) döneminde Müslümanlara yapılan işkenceleri düşünelim. Hepimiz biliyoruzdur. Okudukça, duydukça bu işkenceleri yaşıyorcasına nasıl yüreğimiz sızlıyor. Bize ne yaptılar?: işkence mi ? yoksa canımıza mı kastettiler? Başörtü yasağını koydular biz de hemen taviz vermeye başladık. Ne olursa olsun canımız pahasına bile olsa farzlardan taviz vermemeliyiz. Şeytan bize bizim silahımızla yaklaşıyor, uyanık olmalıyız. Bizler direnmezsek üstümüze gelirler. Ve geliyorlar zaten. İslam"a aykırı başka bi kanun gelse onu da mı uygulayacağız? Ben aciz kardeşiniz kendimce bir şeyler yazmaya çalıştım. Ne olur yazdıklarımı yüreğinizle ve vicdanınızla okuyun. Dünya fani baki ücretler almamız duasıyla...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Anonim

bence bir kadının evinde durup evindeki temel görevini yapması zaten kadının bazı mevkilere gelmesinden kat kat hayırlı ve münasiptir yani uygun olani kadının evinde durmasıdır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
kardelen_06

ben şöyle bir kanıya vardım tabiki doğruluğundan emin değilim ama yinede paylaşacağım şimdiki bayanlarımız herşeyi okumak olarak görüyor gençlikleri öss,yds,kpss ye çalışmakla geçiyor ve almaları gereken dini ilmi alacak zaman bulamıyorlar ve almıyorlar ve yetiştirecek çocuklarına da örnek olamiyorlar. Bence bir insan öncelikle bayan dini ilmini almaya muhtaçtır almalıdır. eğer aç kalırsam die okuyanlar var burdada Allahın Rezzak sıfatından böylelikle şüphe duyulmuş olmuyomu sen okusanda okumasanda nasibin kadar değilmidir? hem bir bayanın eğer zorunluluğu yoksa eğer taviz vermesi gereken yerlerde çalışıyorsa<başörtüsü> gibi bununda uzun uzun düşünülmesi gerekir diye düşünüyorum. sonuç olarak biz bir yolcuyuz bunu aklımızdan çıkarmamız gerekir. ve attığımız her adımda öncelikle Allah rızasını düşünmemizgerekmektedir.
saygılarımla...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
akgul46

Arkadaşlar bende kız kardeşlerimizin okuması taraftarıyım. Ancak başını açabilir diye fetva verecek değilim, kimsede veremez. Herşey açık.
Bi arkadaş madalyonun ters yönüne dönmesi demiş. Bunun için bile okumalı yönetimi artniyetliden alabilmeli. Ancak bile bile bir günah işlenmiş olacak. Okunan okulun da bu riske değip değmeyeceğine kişi karar vermeli.
Allah gerçekten saf niyetli olarak bu günaha giren bacılarımızın günahlarını bağışlasın. Ve bu zulme dur diyecek idarecileri başımıza nasip etsin...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
onurlu

Evet yanılıyorsunuz izin vermeyenler suçludur haklısınız ama bayanların okumak için başlarını açması yanlıştır ortada bi yanlış var siz başınızı açarak yanlışları çoğaltıyorsunuz. zenginden çalıp fakire vermek görünüşte iyidir ama yanlıştır herşeyin bir kuralı var islam ne diyorsa odur yorum yapmaya gerek yoktur birçok hikmeti vardır emirlerin biz çok basit düşünüyoruz okumuş insan başka olur diye illa okula gitmekle mi okunuyor yani. bu gün kızlarımızın okullarda düştüğü durum aşikardır büyük çoğunluğu açılıp saçılmışlar ahlak terbiye kalmamıştır ben şahsen bi kızın okula gitmemesinden yanayım...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ahsen.

Sevgili kız kardeşlerim tabiki okumak size de bize de hak bi ayrım söz konusu olamaz ancak şuan devlet okulları sizin fıtratınıza uygun değil.Ben erkek olduğum halde küstüm okuldan bu konuda.Allah'ın farz kıldığı ilim okulda okuyup öğretmen olmak,mühendis ,hemşire vs. olmak değil ki.Allah bize kendisine ulaştıracak ilmi öğrenmemizi istiyor.Keşke tabiki öğretmen de olsanız,hemşire de olsanız ancak gerekli şartlar yok.Biz de üzülüyoruz fakat nolur tesettürünüzü açmayın. Değerinizi alçaltmayın buralarda.Cennet sultanı olan bir sürü saliha hanımlar var.Ve okul,üniversite okumamışlar ama ilimde cok ilerlemişler.İşte hayır ve kurtuluş orada.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
musabım667

arkadaşlar ameller niyetlere göre verilir. başını açıpta okuyan kişinin ne ızdırap çektiğini bilemezsiniz. onu ancak Allah bilir böyle hemen karar vermemek lazım baş örtülü okunulmayacaksa okul bırakılsın falan. yapmayın lütfen. size bir hikaye arzedeyim BİR ADAM ARABİSTAN ÇÖLLERİNDE SU İÇMEK İCİN KUYUNUN BAŞINA GİDER DÜSUNUR BURAYA SU İÇMEYE GELENLERİN DEVELERINİ BAĞLAMALARI İCİN BİR KAZIK CAKAR DEVELERI KAÇMASIN DİYE BASKA BIRISI GELIR KAZIĞI ORDA GÖRUR YAHU DER BURAYA SU İÇMEYE GELENLER BELKI FARKINDA OLMADAN AYAKLARI TAKILIR BU KAZIĞA KUYUYA DÜSMESINLER DIYE KAZIĞI CIKARIR. BU HER İKİ ADAMDA AYNI SEVABI ALIRLAR BAKTIĞIMIZ ZAMAN BIRISININ DIĞERININ İSİNİ BOZDUĞUNU GORUYORUZ . FAKAT AMELLER NIYETLERE GÖRE VERİLİR.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hangisidoğru

yazının yayınlanlasından oldukça fazla sayıda yorum yapılmış, bunların hepsini okudum. başörtünün gerekliliğine inanmayan, ona karşı çıkan genç kızlarımızın şu anda bu hallere düşmesine neden olan zihniyettekilerin bile söyleyecekleri o kadar engin (!) söz varken, başörtüsü hassasiyetinin bilincinde olan bizlerin yorum yapması tabiki normal bir durum. mutlaka birbirimizden öğreneceklerimiz vardır, mutlaka bazılarımız bazılarımızdan iman açısından daha kuvvetlidir. Fakat bu yorumları yaparken bazen çok ileri gidildiğini düşünüyorum. insanların sadece kariyer hırsı ve dünya nimetlerinin arzusuyla başını açtığını söylemek su-i zandır.bunu söyleyenlerin hayatında hiç başını açmanın ızdırabını yaşamamış kişiler olduğu kesin. üniversitede başını açarak okuyan TÜM KIZLARIN ; hiç zorluk çekmediğini , Allah rızası için hayırlı amellere vesile olmadığını, mesleğinde insanların hidayete yönlenmesini gaye edinmediğini , günden güne taviz verip günün birinde onlardan bi farkı kalmadığını söyleyebilirmisiniz? bence yapılan hata karşı tarafın düştüğü "sen bakma kapalı olduğuna aslında onların HEPSİ senden benden kötü" önyargısına benzetilebilir. Yani genellemelerin yanlışlığı vardır ortada. başını açarak okuyan günden güne değişen kişiler elbette vardır, belkide bi gün tamamen açmaya karar verenlerde vardır. ama herkesi bu şekilde yargılamak böyle davranmayanların hakkına girmektir. baş açmanın haram olduğunu söyleyebilirsiniz, haklısınız da. Bizleri kırmaya hazır onca medeniyet bekçisi (!) varken, birbirimiz hakkında yorum yaparken , doğru yolu göstermeye çalışırken daha ölçülü ve insaflı olmalıyız. sonuçta kalp kırmak da Allah'ın sevmediği bir ameldir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
berceste

Bir yahudiler kadar olamadık... Dünyayı 10 milyon yahudi yönetiyor da 1.5-2 milyarlık müslüman alemi pasif! Allah yardımcımız olsun...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
huseyın28

BENCE KADINLAR OKUMALIDIRLAR AMA BU ISTEYENLER ICIN ACIK ISTEYENLER ICIN BASORTULU OLMALIDIR INSANLAR NASIL ISTERSE OYLE OKUMALIDIR SERBEST OLSA BU KADAR TARTISILMAZ

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nms68

BİR YERLERE GELMEK İDEALİNDE CİDDİ OLAN KARDEŞLERİMİZ TAVİZ VERİP O BİRYERLERE GELDİKLERİNDE İHLAS TAN ESER KALMIYOR.BUNUN BELİRTİSİ İSE SÜREKLİ HAYAT STANDARTLARINI YÜKSELTMEKLE MEŞGUL OLMALARIDIR.AYRICA BU DÜŞÜNCE ŞEYTANIN SAĞDAN YAKLAŞMASIDIR ÖNCE MİNDER DIŞINA SONRA TUŞ.VE BU YASAK ÖMÜR BOYU DEVAM ETTİĞİ İÇİN ÖMÜR BOYU HARAM VE TAVİZ

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
terknor

Öncelikle zahmet edip tüm bunları yazdığı için Hocamıza teşekkür ediyorum. Bazı arkadaşlar da yorumlarında cevabın tatmin edici olduğunu söylemiş. Cevabın bir kısmında örneğin ""İslâm'a hizmet etmek gayesiyle de olsa İslâm'a taban tabana zıt düşen, kadının namahrem yerlerini ve avretini açmaya zorlayan okullarda okumanın zaruret kabul edilmesi mümkün değildir.""deniliyor ve başlarını açtırmayı gerektirmeyen başka üniversitelerde okumaları tavsiye ediliyor. Bilindiği gibi bu ancak Avrupadaki okullarda mümkün. Parası olan için mesele değil fakat parası olmayanlar binlerce kızımız ne olacak? Onlar da evde oturup öylece kalsınlar mı.
Bir de resmi tahsili olmayan ama kendini yetiştiren büyük hanım sahabilerimiz var deniliyor. Onlara saygımız şüphesiz fakat şu zamanda resmi tahsili olmayanları adam yerine bile koymuyorlar.
Saygılar...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
aylin aylin

Allah razı olsun. Ben devlet memuru iken başörtüsü yasağı geldi mecburen ayrıldık özelde çalışmaya başladım.Ancak çeşitli sebeplere sığınarak başını açan arkadaşlar(biz bırakırsak başkaları gelir,bizden sonra gelecekler için kendimizi feda ediyoruz vs) daha sonra pardesülerini de çıkarıp ceket giymeye ve hatta düz kıyafetle dışarıya çıkmaya başladılar. Öyleki bazıları içerde aç dışarda kapat zor oluyor diyerek tamamen açmaya başladılar. Diyeceğim odur ki taviz tavizi beraberinde getiriyor. Neden biz taviz verelim bizi olduğumuz gibi kabul etsinler demedikleri için başını açmayan az sayıdaki bizler radikal olarak suçlandık, birbirimize selam veremz olduk. Geçekten çok yazık, bu oyunlara gelmeyelim. Müslüman yaptığı ibadette sabit olmalıdır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
heyula408

Allah'ın ayetleri açıktır. Günahsa günahtır. Tartışmaya lüzum yoktur. ...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
1hicim..

Efendimiz(s.a.v) Buyuruyor ki "Birgün gün benim adım güneşin doğup battığı her yere ulaşacak.." yani biz istersek kılımızı kıpırdatmayalım, istersek de canla başla koşturalım, birileri islamiyeti en ücra yerlere bile götürecek, peki vesile olanlardan mı olmak güzel, yoksa "sedece kendimi kurtarayım yeter" diyenlerden mi?  hadis-i şerif ortaya koyuyor ki; Efendimizin (s.a.v) bir müjdesi var, belki de ‘ahir zaman’ ümmetine verdiği bir EMİR.. başörtüsüne gelen yasak, zaten bizim gibilerin okumasını engelleyip; ülkeyi, bizlerden ve fikirlerimizden temizleyip, çağdaş konuma (!) getirmek… zannediyor musunız ki başlar açılmasaydı, "aman kızlar okuyamıyorlar" deyip, birileri vicdana gelirdi.. bu düşünce coook ileri seviyede bir hüsn-ü zan.. ve aynı şekilde başını açan herkesin kariyer peşinde olduğunu düşünmek de coook ileri seviyede su-i zan.. benim tebliğ ve irşad anlayışım, evimde oturup, okullardaki öğrencileri %90 inançsız eğitimcilerle başbaşa bırakmama izin vermiyor. açtığımızdan dolayı yanacağımızı biliyoruz, çünkü farzı ihlal ediyoruz.. ama belki de Ebu bekir (ra) misali; "Ya Rabbi! Ne olur benim bedenimi öyle büyüt, öyle büyüt ki; “La Ilahe Illallah Muhammedun Resülullah” diyen hiçbir mü'min cehenneme girmesin” demeyi deniyoruz.. bir kardeşimizin imanına vesile olabilmek adına.. başını açmayana da kesinlikle sözümüz olamaz Allah’ın emri.. ama bence sizler de böyle insafsızca yargılamak yerine; bu farzı, okurken uygulayamayanlara dua edin, bunu yaparken tavizleri tavizi getirmesin, ve oralar boş bırakılmayarak, birkaç kişinin imanına vesile olunsun, ve yapmaya çalıştığımız tebliğ bir nebze de olsa tevbelerimizin yanında, açtığımız örtümüzün kefareti olsun...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sawashhh

Öcelikle herkese saygılar sunuyorum.. yapılan yorumlarda Allah sizden ilim sormayacak gibi cümleler olduğunu okudum ve Allah bunu böyle yapmayacak gibi kesin konusmaları gördüm. Saygıdeğer arkadaşlar dinimizde hiçbir şekilde çatışma yoktur .Peygamber efendimiz ilim çinde bile olsa gidip alın derken sadece erkekleri kastetmemiş. İlim farzdır nitekim ilk ayet bile OKU olarak inmiştir. eğer bu konuda islam büyükleri bir fetva vermişse ona uyulur. Fıkıh bilmeyen arkadaşların dini konuda yorum yapmaları hem sakıncalı hem de hiç hoş durmamaktadır.. saygı ve dua ile....

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
misyon

yorumların hepsini okudum... sakın yanlış anlamayın, evde biraraya gelip yapılan faaliyetten hizmet olmaz, dinimiz tavize açıktır falan demek istemiyorum.. AMA Allah rızası için yorumlarınızda duygusallığa yer vermeyin.. Daha 18 yaşında, yolun başında, kalbi Allah aşkı ile yanıp tutuşan, okuyup insanlara faydalı olmayı hedefleyen, vizyon sahibi samimi kardeşlerimizi incitmeyelim.. herkesin kendi bileceği birşey.. herkesin düşüncesini hadis ve ayetle destekleyerek kuvvetlendirdiğini gördüm.. daha üniversiteye başlamamış birisini etkileyebilir bu düşünce ve yorumlar ona engel olabilirsiniz ama Allah aşkına okulundan yeni gelmiş başını açmış olmanın ıstırabını yüreğinde daim hisseden genç bir kardeşimizin maneviyatına birşeyler katmak için bu siteye girdiğini ve bazı yorumları okuduğunu düşünebiliyor musunuz? lütfen ben derim ki yorumlarımızda ölçüyü kaçırmayalım.. kaş yapalım derken göz çıkarmayalım.. kimse benim yaptığım doğrudur demesin.. zira şaşmayan tek bir mizan var.. yorumumu okuyunca beni tasvir ettiğim genç üniversiteli bayan zannedenler olacaktır. hayır ben eşi perukla üniversiteyi bitiren bay bir kardeşinizim.. ve başörtüsü ile okumanın zorluğunu en derinde hissedenlerdenim ama ateş düştüğü yeri yakıyor bu zorluğu yaşamayan bilemiyor.. Allah bugünlerimizi aratmasın ve bizleri doğru yoldan ayırmasın.. Amin

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
monorose

LİSEDE BİR SINIF ARKADAŞIM VARDI.. ERKEK.. İKİMİZDE ÖĞRETMEN OLMAK İSTIYORDUK.. İKİMİZDE KÜÇÜK YAŞLARDA İNSANLARA HERŞEYİ DAHA RAHAT ÖĞRETEBİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORDUK..VE İNSANLARA BAZI DÜŞÜNCELERİ KÜÇÜK YAŞTA DAHA RAHAT AŞILAYABİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORDUK AMA ARAMIZDA BİR FARK VARDI.. BEN ALLAH I ANLATMAK BU KONUDA EĞİTMEK İSTİYORDUM O İSE TAM TERSİ.O KÜÇÜK BEYİNLERDEN BU DÜŞÜNCELERİ OLABİLDİĞİNCE UZAK TUTMAK İSTIYORDU.. O KAZANDI BEN HALA ONUN MÜCADELESİNİ VERİYORUM.. İNŞALLAH BU SENE OLACAK.. ŞİMDİ SORUYORUM OKULLARDA SADECE OKUL DEĞİL HERYERDE ONUN GİBİ DÜŞÜNEN BİR SURU İNSAN VAR. ERKEK KADIN.. TAMAM FETVA DOĞRU AMA BEN MÜSLÜMANLARIN BAZI ÇARELER BULARAK MUTLAKA HANGİ KURUM VEYA KURULUŞ OLURSA OLSUN ORALARDA BULUNMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUM.. ÇARE DERKEN TAVİZ DEMİYORUM FAKAT İNANIN HERŞEY OYLE DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ GİBİ BASIT DEĞİL..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
abdullah öztürk

kimse benim başını açıpda okuluna giren kardeşlerim için sırf dünya menfaati için başörtüsünü çıkarıp allahın emrini hiçe saydığını söyleyemez. söyleyenlerden davacıyım. pişman olanlara hakkım helaldir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
11223344

Birisinin hidayetine biz ancak vesile olduğumuzdan dolayı sevap kazanabiliriz.Yani biz birisini hidayete erdiremeyiz,yani bizim üniversitede birilerini hidayete erdirelim diye taviz vererek sevap kazanacağımızdan emin değilim.Yani Allah'ın, başkasının hidayetini bizim tercihimize bağlaması bana çok inanılası bir şey gibi gelmiyor.Birisi hidayete erecekse başka bir şekilde de olabilir bu diye düşünüyorum. Ben bunu kimseyi üzmek için değil,bana mantıklı gelen düşünce böyle olduğu için yazıyorum.Bir de Allah'ın, bir kulunu hidayete erdirmek için kendi emrinin dışında bir yol benimsenmesini isteyeceğini de sanmıyorum.Benim babam başörtüye karşı ve küçüklüğümden beri örtmemem doğrultusunda yetiştirildim.Ben de bu konuda mağdurum demek istiyorum.Şu anda kapalıyım Elhamdülillah.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
arenasındakörsavaşçı

önce eşeğini sağlam kazığa bağla sonra Allah'a emanet et. herşey olacağına varır mantığıyla kendini caddeye gözü kapalı atamazsın. önce tedbir lazımdır. şimdi kızlar okumasın da napsın? cahil mi kalsın, parasız mı kalsın. hem dini eğitimini alacak hem fen ilmini alacak hem diplomasını alacak.. bu iş böyle, başka türlü yarım kalır. biri olmazsa tek kanatlı kuş gibi olur. bu devirde hâla kızların okumamasından yana olanlar var, şaşırdım.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
1hicim..

ben bir üniversite öğrencisiyim ve perukla okuyorum. çok yakın bir zamanda yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum. dekanlık binasında dekana beni görmek istediği enson halimle, peruklu-tabiri caizse-yakalandım.. ve beni rencide etmek için yanına başka bir hoca çağırdı,yada şahit olması açısından, bilemiyorum. ancak Rabbim okadar büyük ki dekan yanımızdan ayrıldıktan sonra, yanımıza rencide olmam için çağırdığı bayan ile başbaşa kaldık ve yarım saatten fazla dini meseleler üzerine konuştuk. ben en başta örtümü siyaset simgesi olarak ya da atadan kalma bir adet olarak değil, Rabbim istediği için, Kur'an da yazdığı için örttüğümü söyleyerek konuşmaya girdim. Kuran, Allah ve islamiyet hakkında kafa karıştıran şeyler söyledi. hamdolsun konuşma boyunca içimden hep dua ettm ve Allah'ın iznyle cevaplarını net bir şekilde verdim ve kafasını karıştırdım inş.ancak Bakın, bana bu soruları soran, geleceğin öğretmenlerini yetiştiren bir öğretim görevlisi.. ve okul bunun gibilerle dolu.. Allah'ın kelamını sorgulayanlar ve kafaları karıştırıp sorgulatanlar.. bunların yetiştirdiği insanlar ülkenin dört bir yanına dağılıyor.. düşünebiliyor musunuz evlatlarımız, torunlarımız , ülkemiz osmanlının torunları kime emanet.. soruşturma da hala sürüyor, atılırsam umrumdamıdır, asla.. tek üzüldüğüm nokta, o kadar sene kahırlarını çektiğim, "bu benim davam" diyemediğim okuldan mezun olmadan kovulmak olur. sizce kariyer peşindemiyiz....? rızık korkusuyla, kariyer için başını açıp okuyana yazıklar olsun!!! Allah nasibimizdeki rızıktan da men eder.. Ancak hergün tevbesini yapıp, açtığı için gün be gün kahrolduğu halde ve Allah affetmezse yanacağını bile bile, bir kaç kişinin ebedi cehennemde kalmaması için başını açıpta okuluna gireni, Rabbim muvaffak eylesin ve affetsin.. bir de sormak istiyorum farz-ı kifaye denilmiş, katılıyorum, ancak tüm kapalılar okullara girmeseydi farz-ı kifaye yerine getirilmiş olur muydu, üstelik okulda kapalılarda bulunmasaydı diğer bayan arkadaşlarla ilgilenilmeseydi, onlar bizi bulamayınca, haramla iştigalleri ne halde olurdu..?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun