Teşrik tekbirini unutursam ne yapayım?

Soru Detayı

- Teşrik tekbiri getirmeyi unutursak başka namazlarda kaza edilir mi?
- Ve kaza namazlarında teşrik tekbiri getirilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm), Kurban Bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar ikindi namazı da dahil olmak üzere (23 vakit) farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirmiştir.(1)

Teşrik tekbirleri birçok fakihe göre, farz namazlarını kılmakla yükümlü olanlara bu tekbirler vaciptir. Şafi mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir.(2)

Bu konuda tek başına kılanla imama uyan, yolcu ile mukim, köylü ile şehirli, erkekle kadın eşittir. Böyle teşrik tekbirleri cemaatle de yalnız başına da eda edilir. Unutursa teşrik günlerinde kaza da edilebilir. Erkekler tekbiri açıktan, kadınlar ise gizlice getirir.

Vitir namazı ile bayram namazları sonunda tekbir getirilmez.

Bir yılın teşrik günlerinde kazaya kalan bir namaz, yine o yılın teşrik günlerinden birinde kaza edilse, sonunda teşrik tekbiri alınır, fakat başka günlerde veya başka yılın teşrik günlerinde kaza edilse, teşrik tekbiri alınmaz.

Teşrik tekbirleri günlerinde kazaya kalmayan bir namazı, teşrik tekbirleri gününde kaza eden bir kimse, teşrik tekbirleri okumaz.

Teşrik tekbir nedir, nasıl getirilir?

Teşrik tekbiri şöyledir:

اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ لاا اِلهَ اِلاَّ اللّه وَاللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ وَلِلّهِ الْحَمْدُ

Allahü Ekber Allahü Ekber La ilahe illallahü vallahü Ekber Allahü Ekber ve lillahilhamd

Teşrik tekbirinin anlamı nedir?

Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah'tan başka ilah yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah'a mahsustur.

Teşrik tekbirlerinin başlangıcı neye dayanır?

Hz. İbrahim (a.s), gördüğü sahih rüya üzerine oğlunu Allah yolunda kurban etmeye karar verir. Kurban hazırlıkları sırasında Cebrail (a.s) gökten buna bedel olarak bir koç getirir. Dünya semasına ulaştığında Cebrail (a.s); "Allahu ekber, Allahu ekber" diyerek, tekbir getirir. İbrahim (a.s) bu sesi işitince başını gökyüzüne çevirir ve onun bir koçla geldiğini görünce; "Lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber" diye cevap verir. Bu tekbir ve tevhîd kelimelerini işiten ve kurban edilmeyi bekleyen İsmail (a.s) da; "Allahu ekber velillâhi'l-hamd." der.

Böylece kıyamet gününe kadar sürecek büyük bir sünnet başlatılmış olur.(3)

Kaynaklar:

1) Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, 3/438-440; Dârekutnî, es-Sünen, 2/390-391.
2) Mâverdî, el-Hâvî, 1/484.
3) bk. Saffât, 37/102, 107; el-Mavsılî, el-İhtiyar li Ta'lîli'l-Muhtar, Kahire (t.y), I, 87, 88.