Ramazan dışında tutulan oruçta imsak vaktine göre mi ezana göre mi hareket etmeliyiz?

Ramazan dışında tutulan oruçta imsak vaktine göre mi ezana göre mi hareket etmeliyiz?
Tarih: 05.11.2006 - 01:54 | Güncelleme:

Soru Detayı

Şevval orucunu tutmak üzere uyandık imsaka göre yemeyi kestik, namazı beklerken ezanın imsak saatinden yarım saat sonra okunduğunu görünce takvimde hata olduğunu düşünerek ertesi gün ezana göre yemeyi kestik, şimdi şüphe duyuyoruz hangisi doğru, orucumuzun durumu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gerek Ramazan Ayı'nda gerekse Ramazan dışında orucun vakti imsakla başlar. Bu bakımdan imsağa göre tuttuğunuz oruç geçerlidir.

Şayet ezan imsak vaktinden sonra okunuyorsa, siz de ezana kadar yemeye devam etmişseniz, o orucu yeniden tutmanız gerekir. Çünkü vakit girmedi zannıyla yenilip içilmesi orucu bozar, bir gün kaza gerekir.

Özetle, esas olan imsak vaktidir; ona göre oruca başlanır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

RUBAA

Ben ramazanda sahur yaparken ezan sesini duyduktan sonra yeme içme olayını bitiriyoruz. ama siz farklı bir cevap veriyorsunuz. Benim sormak istediğim yeme içme olayını imsaka göre mi yoksa ezana göremı bitirmeliyiz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör (hasanfidan)

Orucun vakti ve sabah namazının vakti imsak ile başlar. Bununla beraber sabah namazının ezanı vakit girdikten yarım veya bir saat sonra okunmaktadır. Bu bakımdan takvimdeki imsak vaktine göre yemeğin kesilmesi gerekir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun