Ramazan dışında tutulan oruçta imsak vaktine göre mi ezana göre mi hareket etmeliyiz?

Soru Detayı

Şevval orucunu tutmak üzere uyandık imsaka göre yemeyi kestik, namazı beklerken ezanın imsak saatinden yarım saat sonra okunduğunu görünce takvimde hata olduğunu düşünerek ertesi gün ezana göre yemeyi kestik, şimdi şüphe duyuyoruz hangisi doğru, orucumuzun durumu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gerek Ramazan Ayı'nda gerekse Ramazan dışında orucun vakti imsakla başlar. Bu bakımdan imsağa göre tuttuğunuz oruç geçerlidir.

Şayet ezan imsak vaktinden sonra okunuyorsa, siz de ezana kadar yemeye devam etmişseniz, o orucu yeniden tutmanız gerekir. Çünkü vakit girmedi zannıyla yenilip içilmesi orucu bozar, bir gün kaza gerekir.

Özetle, esas olan imsak vaktidir; ona göre oruca başlanır.