İmsak vaktinden sonra yiyip içmek, kefareti bozar mı?

Soru Detayı

- Kefaret orucu tutarken uyanıp imsak vaktinin girmediğini düşünerek yedim. Bunun için orucu en baştan tutmam gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Oruç kefareti iki kameri ay veya 60 gün, ara vermeksizin oruç tutmaktır. Herhangi bir sebeple kefaret orucuna ara verilir veya eksik tutulursa "yeniden başlayıp" altmış günü kesintisiz tamamlamak lazımdır.

Oruç, imsak vaktinden iftar vaktine kadar, ibadet niyetiyle yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak suretiyle yapılan bir ibadettir. (bk. Bakara, 2/187)

Bu itibarla sahur yemeğine en geç imsak vakti ile son verilmelidir.

Kefaret orucu tutan biri, imsaktan sonra henüz imsak vakti girmedi zannederek orucu bozan bir şey yapsa, âlimlerin büyük çoğunluğuna göre orucu bozulur, o güne kadar tuttuğu oruçlar nafile ibadet olarak kabul edilir ve başlanılan kefaret orucu peş peşe olma özelliğini kaybettiğinden kefaret orucuna yeniden başlanır.

Fakat bazı âlimlerin görüşüne göre imsak vakti girmedi zannedilerek yenilmesi veya içilmesi halinde oruç bozulmaz. (bk. İbn Kudame, Muğnî, 3/147)

Buna göre kefaret orucu tutarken imsak vakti girmediği hâlde girdi zannederek orucunu bozan kişi, bu son görüşle amel edebilir. Bu görüşle amel etmesi hâlinde yeni baştan kefaret orucu tutması gerekmez.