Cünüpken oruç tutulur mu? Ayrıca oruçluyken kavga edilse ve sigara yakılsa oruç bozulmuş mu oluyor ve 60 gün tutmak mı gerekiyor?

Soru Detayı
Gece rüyasında cünüp olan biri, eğer banyo yapmaya fırsatı bulamadıysa ve o gün orucunu bozsa bir cezası var mıdır? Ayrıca oruçluyken kavga edilse ve sigara yakılsa oruç bozulmuş mu oluyor ve 60 gün tutmak mı gerekiyor?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gece cünüp olan kimse gündüz oruca devam edebilir. Ancak orucum bozuldu zannederek yiyip içerse, bilmedigi için bir gün kaza orucu tutar, kefaret gerekmez.

Oruçlu iken kavga edip sigara içen kimsenin orucu bozulur, 60 gün kefaret bir gün de kaza orucu tutar.