Namazda ne yapacağımı çok düşünürsem sehiv secdesi gerekir mi?

Soru Detayı

- Namazda o an ne yapmam gerektiğinden emin olamayıp çok düşünürsem namaz bozulur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sehiv secdesi, namazda yanılma, unutma veya dalgınlık gibi durumlar yüzünden namazın sonunda yapılan secdedir. Namazda, unutarak bir rüknün geciktirilmesi, tekrarlanması veya öne alınması ya da bir vacibin terk edilmesi, geciktirilmesi veya değiştirilmesi hâlinde, noksanlığın telafi edilmesi için sehiv secdesi yapılması vaciptir. (Fetâva’l-Hindiye, I, 138 vd.)

Namaz içinde bir rükün yerine getirecek kadar düşünceye dalmak sehiv secdesi gerektirir. Örneğin Fatiha'dan sonra hangi surenin okunulacağı bir rükün yerine getirecek kadar düşünülse, bundan dolayı sehiv secdesi gerekir. Çünkü bu durumda vacip geciktirilmiş olur.

Bu süre / zaman, bir ayet okuyacak kadar veya bir rüku veya secde yapacak kadar bekleme süresidir.

Bir rüknü veya bir vacibi yerine getirirken meydana gelecek bir dalgınlık ve bir düşünce ise, sehiv secdesi gerektirmez.

Not: Vesvese rahatsızlığı olanlar ne yapacağını çok da düşünse sehiv secdesi gerekmez.