Namazda Fatiha’dan önce başka bir yeri okuyan ne yapmalı?

Soru Detayı

- Namazda dalgınlıktan dolayı Fatiha'yı okumayı atlamakla ilgili Namazda ve Fatiha suresinden dan sonra ilave okuma (zammı sure) yapılan bir rekatta iken, dalgınlık neticesinde Fatiha’yı atlayarak zammı sureye geçen (yani Fatiha’dan başka bir sure veya ayet okumaya başlayan) birisi için:
Soru 1: Zammı sureyi veya okuduğu ayeti bitirmeden önce Fatiha’yı okumadığını hatırlarsa nasıl hareket eder?
Soru 2: Zammı sureyi veya okuduğu ayeti bitirdikten sonra Fatiha’yı okumadığını hatırlarsa nasıl hareket eder?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hatırlar hatırlamaz Fatiha'yı okur ve tekrar zammı suresini okur. Namazın sonunda sehiv secdesi yapar.

Namazda Fatiha’dan önce başka bir sure bir harf olarak dahi yanılarak okunsa, iade edilerek önce Fatiha, sonra da o sure okunur. Namazın sonunda sehiv secdesi yapılır.

Bu sıralama konusunda yapılan hata rükû halinde bile hatırlansa, kıyama dönülerek iadesi gerekir ve namazın sonunda da sehiv secdesi yapılır.

Bir kimse Fatiha okuyup okumadığında tereddüt etse, henüz başka bir sure okumamışsa Fatiha'yı okur. Fakat başka bir sure okumuşsa artık Fatiha'yı okumaz. Çünkü surenin Fatiha'dan önce okunmuş olma ihtimali daha ağır basar. Bununla birlikte kendisinin bu hususta ağır basan bir kanaati varsa, o kanaatine göre davranmalıdır.