Namazda Rabbena duasını okumak yeterli mi?

Soru Detayı

- Hanefi mezhebine göre; Fatiha’dan sonra, zammı sure olarak “Rabbena’ğfirlî ve li vâlideyye ve lil mu’minîne yevme yekûmu’l-hisâb.” (İbrahim Suresi-41) okusak, uzunluk olarak yeterli olur mu, vacip yerine gelir mi, yoksa üzerine ekleme yapmalı mıyız ayet olarak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayet ve meali şöyledir:

رَبَّـنَا اغْفِرْ ل۪ي وَلِوَالِدَيَّ وَلِلْمُؤْمِن۪ينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ۟

Rabbimiz! Hesap kurulacağı gün beni, anamı, babamı ve müminleri bağışla.

Hanefilere göre farz namazların ilk iki rekatında, diğer namazların her rekatında Fatiha’dan sonra Kur'an’dan kısa bir sure veya buna denk düşen bir veya birkaç ayet (zammı sure) okumak vacip, diğer mezheplere göre sünnettir.

Namazda Fatiha'dan sonra okunması gereken asgari miktar, kısa üç ayet veya buna denk bir uzun ayettir.

"rabbenağfir li..." ayet-i kerimesi İbrahim (14/41) suresinin kırk birinci ayeti olduğu için, her ne kadar dua içerse de namazda zammı sure olarak okunmasında sakınca yoktur. Çünkü “Müddessir, 74/21-23" suresinin yirmi bir, yirmi iki ve yirmi üçüncü ayetlerinin toplam harf sayısı otuzdur. Bir kimse namazda zammı sure olarak otuz harflik uzun bir ayet okursa, üç ayet miktarı okumuş sayılır.

"rabbenağfir li..." ayetinde otuz harften fazla olduğu için zammı sure olarak yeterlidir. (Detaylı bilgi için bk. İbn Abidin, 1/458)