Kalem suresi 51 ve 52. ayetleri namazda okuyabilir miyiz?

Soru Detayı

- Kalem suresi 51 ve 52. ayetleri namazda zammı sure olarak okuyabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim'de "...Kur'an'dan kolayınıza geleni okuyun..." (Müzzemmil, 73/20) buyurulmaktadır.

Buna göre, Fatiha suresinden sonra isteyen istediği sureyi veya ayetleri zamm-ı sure olarak okuyabilir. Bu itibarla Kalem suresi 51 ve 52. ayetleri de okuyabiliriz.

Hanefîlere göre farz namazların ilk iki rekatında, diğer namazların her rekatında Fatiha suresinden sonra Kur'an’dan kısa bir sure veya buna denk düşen bir veya birkaç ayet (zamm-ı sure) okumak vacip, diğer mezheplere göre sünnettir.