Namazda zammı sureleri sıra tertibine göre okumak, bir namaz içinde mi geçerlidir? Namaz kılarken sıraya riayet etmek için, FİL suresinden aşağısı okunuyor veya DUHA suresinden aşağısı...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz kılarken iki rekatte zammı sure okunacağı için, sıraların kayması söz konusu olmaz. Sureleri sırasına göre okumak bir namaz içindeki iki rekat arasında geçerlidir; başka namazlar kendi arasında sırasına uygun okunur. Önceki namazdaki sırayı takip etme zorunluluğu yoktur.

Mesela, sabah namazının ilk rekatında Nebe, ikinci rekatında Naziat suresini okuyan kimsenin, öğle namazında Abese suresini okuması şart değildir. Öğle namazında Fil ve Kureyş suresini okuyabilir...