Namazın her rekatında Fatiha okumamızın hikmeti nedir?

Soru Detayı

- Her namazda her rekatta Fatiha suresi okuyoruz, neden acaba?
- Peygamberimizin emri olduğunu biliyorum. Peki hikmeti nedir?
- Ben şöyle bir şey düşündüm sizce doğrumu bu görüş:
- Fatiha Kuran'ı Kerim'in sure olarak indirilen ilk suresidir
- Fatiha “başlangıç” demektir.
- Namazda Kuran okumak farzdır. Ve Kuran okumaya bir yerden başlamamız lazımdır.
- Bu sebeple biz de (başlangıç) suresi olan Fatiha’dan başlarız.
- Bu görüş doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Alimlerin cumhuruna göre ilk vahiy olunan ayetler, Fatiha suresi değil, Alak suresinin ilk beş ayetidir.

- Namazda Fatiha suresinin okunması bu surenin Kur'an’ın bir nevi özeti olmasındandır.

- Kur'an’ın asli maksatlarını ihtiva etmiş olmasındandır.

Örneğin, mukadder (kul = De ki) nübüvvete, “el-hamdu lillah” tahsisi anlattığı için tevhide, “Maliki yevmiddin” ahirete, “iyyake na’budu” ibadete, “sırat-ı müstakim” adalete bakar.